2019-09-21 05:52

VIDEO. Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia

|  17:15

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia . Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014, după ce a învins, luni, cu scorul de 2-0 (0-0), reprezentativa Nigeriei, în optimile competiţiei, vezi rezumat VIDEO mai jos.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Golurile au fost marcate de Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo - autogol, în minutul 90+2, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Franţa: Lloris - Debuchy, Koscielny, Varane, Evra - Cabaye, Pogba, Matuidi - Valbuena (Sissoko '90+3), Giroud (Griezmann '62), Benzema, VIDEO mai jos.

Selecţioner: Didier Deschamps

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Nigeria: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Odemwingie, Onazi (Gabriel '59), Musa, Mikel, Moses (Nwofor '89) – Emenike, VIDEO mai jos.

Selecţioner: Stephen Keshi

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Cartonaş galben: Matuidi '55, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Arbitri: Mark Geiger (SUA) - Mark Sean Hurd (SUA), Joe Fletcher (Canada) - Alireza Faghani (Iran), vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. În sferturile de finală, Franţa va întâlni Germania, care a învins luni seara reprezentativa Algeriei, cu scorul de 2-1.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Francezii s-au calificat cu doar șapte puncte dintr-o grupă considerată ușoară. Cu Elveția (5-2) a fost meciul de gală al “galicilor”, în rest, un 3-0 mai greu decât o arată scorul cu Hondurasul, și un 0-0 chinuit cu o națională a Ecuadorului în inferioritate timp de aproape o repriză. Franța rămâne totuși Franța. O echipă în care strălucesc Varane, Matuidi, Pogba sau Benzema nu are cum să nu fie o pretendentă măcar la un loc în primele patru la acest turneu final, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Pentru asta Franţa trebuie să treacă în această seară de bătăioasa echipă a Nigeriei, cea care a învins Bosnia și a jucat de la egal la egal cu starurile Argentinei (2-3). “Super vulturii” promit un meci mare, și au și cu cine, Obi Mikel,Yobo, Ambrose, Onazi, Odemwingie, Musa sau Emenike fiind jucători de certă clasă, VIDEO mai jos.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Antrenorul Franței este conștient că echipa sa pleacă favorită, însă atrage atenția asupra tipologiei de joc a adversarilor - apărare solidă și contraatacuri tăioase: “Nigeria e o echipă foarte puternică, o echipa solida. Au arătat în meciurile din grupă că se pot apăra compact și pot contraataca foarte periculos. Argentina a avut un meci foarte greu cu ei. Va fi un joc dificil pentru noi. Trebui să luptăm din greu pentru a trece mai departe”, spune Didier Deschamps, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Selecționerul cocoșilor și-a permis în ultimul meci din grupă, 0-0 cu Ecuador, să-și odihnească mai multe vedete din primul 11. Și mai precis jumătate de echipă, dacă îl scoatem din ecuație pe portarul Hugo Lloris. Fundașii Evra, Varane și Debuchy, mijlocașul lui Marseille Valbuena, și atacantul lui Arsenal, Olivier Giroud, au luat loc pe bancă lângă Deschamps. În meciul din această seară, aceștia vor intra titulari, iar lângă ei vor apărea și celelalte cinci puncte fixe din echipă: Sakho, Matuidi, Pogba, Cabaye și Benzema, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Tehnicianul vulturilor, Stephen Keshi, trebuie să se descurce diseară fără unul dintre jucătorii săi preferați, Michel Babatunde. Jucătorul cu profil ofensiv a suferit în meciul cu Argentina o accidentare pe cât de gravă, pe atât de stupidă. La mijlocul reprizei secunde contra pumelor, coechipierul său Onazi a șutat puternic spre poarta sud-americanilor, însă pe direcția balonului s-a opus involuntar mâna lui Babatunde. Din păcate pentru fotbalistul în vârstă de doar 21 de ani, brațul său s-a rupt ca un vreasc de la încheietură palmei, iar Mondialul a luat sfârșit pentru el.Babatunde, jucător în Ucraina la Volyn Luțk, evoluase până atunci 75 de minute împotriva Bosniei și 65 cu Argentina, vezi VIDEO.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Nici nu vreau să mă gândesc ce ar însemna pentru noi să învingem Franța și să mergem în sferturi - Stephen Keshi, selecționer Nigeria, VIDEO mai jos.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. A devenit o modă printre naționalele africane să recurgă la amenințări cu boicotul competiției în cazul în care jucătorii nu își vor primi primele promise de conducătorii federațiilor respective. După ce fotbaliștii Camerunului și cei ai Ghanei au recurs la proteste din cauza banilor restanți, acum a ventit rândul celor nigerieni să amenințe că nu se vor prezenta la meciul din această seară cu Franța, dacă nu vor primi banii cuveniți pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia. Nigerienii nu sunt la primul episod de acest gen, ei întârziind din același motiv un meci de anul trecut din Cupa Confederațiilor. Vulturii sunt și mai iritați de faptul că, nimeni din conducerea delegației nu le explică o vorbă despre acest subiect. Drept dovadă, jucătorii au sărit peste niște ședințe de pregătire premergătoare partidei cu Franța, VIDEO mai jos.

Franţa – Nigeria, scor 2-0, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia. Pariurile PUTEREA: Benzema (Franța) - Emenike (Nigeria).

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2014-07-03

In legatura cu acest articol...

PROGRAM LUNI OPTIMI – Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia

VIDEO. Olanda – Mexic, scor 2-1, la Mondialul din Brazilia

CLASAMENTUL GOLGHETERILOR de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia.

PROGRAM DUMINICĂ OPTMI – Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia

VIDEO. Columbia – Uruguay, scor 2-0, la Mondialul din Brazilia 2014

VIDEO. Brazilia – Chile, scor 4-3 la penalty-uri, în optimi la Campionatul Mondial

VIDEO. TOATE GOLURILE de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia – GRUPE