2019-09-17 07:42

VIDEO. Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014

|  18:08

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Selecţionata statului Costa Rica s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014, după ce a învins, duminică seara, cu scorul de 6-4, în urma loviturilor de departajare, reprezentativa Greciei, în optimile competiţiei, vezi rezumat VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, în minutul 52, iar pentru Grecia a înscris Papastathopoulos, în minutul 90+1, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucător mai puţin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe, VIDEO.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos şi Holebas, iar Gekas a ratat, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Costa Rica: Navas - Gamboa (Acosta '77), Duarte, Gonzalez, Umana, Díaz - Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero '66), Bolanos (Brenes '83) – Campbell, vezi VIDEO.

Selecţioner: Jorge Luis Pinto

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Salpingidis (Gekas '69), Maniatis (Katsouranis '78), Samaris (Mitroglou '58), Karagounis, Christodoulopoulos – Samaras, vezi VIDEO.

Selecţioner: Fernando Santos

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Cartonaşe galbene: Duarte '43, '66, Tejeda '48, Ruiz '70, Navas '90 / Samaris '36, Manolas '72, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Cartonaş roşu: Duarte '66, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Arbitri: Benjamin Williams (Australia) - Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) - Nawaf Shukralla (Bahrain), VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. În sferturile de finală, Grecia va întâlni naţionala Olandei.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Elenii au acces în premieră într-o optime de finală la un Campionat Mondial, după victoria din ultima secundă cu Coasta de Fildeș. Echipa în fața căreia România nu a avut din păcate nici o șansă la barajul de calificare la CM, nu a reușit să treacă de grupe la edițiile din 1994 și 2010. Acum, pentru un loc în sferturi, grecii lui Fernando Santos se vor duela duminică seară cu revelația Costa Rica, echipa surprinzătoare care a câștigat grupa morții de la Mondial, cu Uruguay, Italia și Anglia, vezi VIDEO.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Calificarea de pe primul loc a costaricanilor, conduși excelent de pe mergine de Jorge Luis Pinto, nu a mirat, mai ales pe cei care le-au văzut jocul în cele trei meciuri din grupă. Șapte puncte meritate cu vârf și îndesat. Tactica antrenorului a funcționat până acum. Apărare beton, formată din cinci oameni, mijlocași cu mare viziune, gen Ruiz sau Bolanos, și un vârf, Joel Campbell, care a început senzațional, stingându-se ușor pe parcurs, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. „Foarte puțini au avut încredere în noi, pentru că eram în «grupa morţii». Dar cei morţi au fost alţii, iar noi suntem acum în optimi. Eram convins că vom face istorie pentru Costa Rica. Le-am cerut jucătorilor să încercăm să schimbăm istoria. Nu vrem să ne oprim aici. Cu Grecia este doar începutul pentru noi”, o spune cu patos Jorge Luis Pinto, VIDEO mai jos.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Fernando Santos va merge 90% pe aceeași echipă care a adus calificarea în optimi. Karagounis, ajuns la 37 de ani, îi va lăsa locul la mijlocul terenului lui Katsouranis (35 de ani). Nici Samaris se pare că nu va fi titularizat, în ciuda golului marcat contra africanilor. În altă ordine de idei, golgheterul Kostas Mitroglu se pare că este refăcut aproape complet și va fi aruncat în luptă alături de Samaras și Salpingidis.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Grecia e obligată să profite la maximum de acest moment și să meargă mai departe”, declară Fernando Santos, vezi VIDEO.

Costa Rica – Grecia, scor 6-4, la Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Pariurile PUTEREA:Ruiz (Costa Rica) - Salpingidis (Grecia).

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2014-06-30

In legatura cu acest articol...

VIDEO. Olanda – Mexic, scor 2-1, la Mondialul din Brazilia

CLASAMENTUL GOLGHETERILOR de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia.

PROGRAM DUMINICĂ OPTMI – Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia

VIDEO. Columbia – Uruguay, scor 2-0, la Mondialul din Brazilia 2014

VIDEO. Brazilia – Chile, scor 4-3 la penalty-uri, în optimi la Campionatul Mondial

PROGRAM SÂMBĂTĂ OPTIMI – Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia

VIDEO. TOATE GOLURILE de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 din Brazilia – GRUPE