2019-11-14 21:47

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open

|  08:02

UPDATE, ora 11.29 Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Românca a învins-o pe Yanina Wickmayer în două seturi, cu scorul de 6-4, 6-2.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Jucătoarele Simona Halep, locul 3 WTA, şi Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, s-au întâlnit de trei ori până în prezent. În toate aceste meciuri, Simona Halep nu a reuşit să câştige niciun set.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep a declarat, referitor la meciul cu Yanina Wickmaier, că „de data asta este altceva”, deoarece şi-a îmbunătăţit jocul.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. „Ştiu că am jucat de câteva ori împotriva ei şi m-a învins, dar acum e altceva, mi-am îmbunătăţit mult jocul. Sunt pregătită să joc acest meci, sunt pregătită să mă bat pentru fiecare punct, mă aştept să fiu agresivă pe teren", a declarat Simona Halep.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. La actuala ediţie a Australian Open, Yanina Wickmayer a jucat numai meciuri de trei seturi, ea mai eliminându-le pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, pe rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, şi pe italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep a ajuns în optimile de finală la Australian Open după ce le-a învins, în ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, şi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5, ultima victorie fiind obţinută vineri.

Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Simona Halep s-a calificat în sferturile primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Învingătoarele din meciurile Irina Begu – Eugenie Bouchard şi Simona Halep-Yanina Wickmayer se pot întâlni în penultimul act al competiţiei dacă trec de partidele din sferturi.