2019-09-23 12:24

Africa de Sud – Argentina 24-13, în finala mică la Cupa Mondială de rugby

|  10:00

Naționala de rugby a Africii de Sud, campioană mondială în 1995 și 2007, a terminat pe locul trei la Cupa Mondială de rugby 2015, în urma victorie din finala mică cu Argentina, scor 24-13 (16-0), într-o dispută desfășurată pe Stadionul Olimpic din Londra.

Sud-africanii, care au fost umiliți la debutul comeptiției de anonima reprezentativă a Japoniei, scor 32-34 cu Japonia, termină astfel pentru a treia oară pe podium, după ce au mai reușit acest lucru în 1999. De partea cealaltă, naționala sud-ameircană a ratat astfel șansa să-și egaleze cel mai bun rezultat al lor, bronzul din 2007.

Africa de Sud a dominat partida de la Londra, mai ales în prima repriză, când au condus cu 16-0 la pauză. Au făcut imediat la debutul reprizei secunde 24-3, iar revenirea de final a sud-americanii nu a mai contat în deznodământul partidei.

JP Pietersen (6) și Eben Etzebeth (43) au reușit eseuri pentru Springboks, iar Handre Pollard a contribuit cu o transformare (7) și patru lovituri de pedeapsă Handre Pollard (14, 33, 41, 48), potrivit Agerpres. Argentina a marcat un eseu, prin Juan Pablo Orlandi (82), restul punctelor fiind reușite de Federico Nicolas Sanchez, cu o transformare (82), o lovitură de pedeapsă (52) și un dropgol (42).

În altă oridine de idei, sud-africanul Bryan Habana, care se va retrage după această competiție, a ratat șansa de a stabili un record all-time de eseuri la Cupa Mondială și rămâne la egalitate cu Jonah Lomu, cu 15 reușite fiecare.

Au jucat echipele:

Africa de Sud: Le Roux (Lambie, 64) — Pietersen, Kriel, De Allende, Habana (Serfontein, 67) — Pollard, Pienaar (Paige, 77) — Burger (Alberts, 53), Vermeulen, Louw — Matfield (De Jager, 63), Etzebeth — Malherbe (J. du Plessie, 61), B. du Plessis (Strauss, 49), Mtawarira (Nyakane, 40). Antrenor: Heyneke Meyer.

Argentina: Amorosino — Cordero, Moroni, De la Fuente (Gonzalez Iglesias, 71), Agulla (Socino, 58) — Sanchez, Cubelli (Landajo, 53) — Fernandez Lobbe (Isa, 53), Leguizamon, Ortega Desio — Lavanini, Alemanno (Petti Pagadizaval, 47) — Herrera (Orlandi, 55), Montoya (Garcia, 77), Figallo (Noguera Paz, 61). Antrenor: Daniel Hourcade.

Finala competiției va avea loc sâmbătă, pe Stadionul Twickenham din Londra, de la ora 18,00 (ora României), între Noua Zeelandă și Australia.