2019-12-14 07:01

Şase medalii de aur la karate pentru copiii din Sectorul 6

|  16:57

Campionatul Naţional de karate Skdun individual, desfăşurat în data de 7 martie în sala Apollo din Bucureşti, le-a oferit copiilor care frecventează gratuit cursurile de karate organizate de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 o nouă ocazie de a dovedi că sunt cei mai buni.

Astfel, Dan Andrei (foto) a obţinut locul I atât la categoria kata cadeţi masculin 9-8 kyu, cât şi la categoria kumite – 65 kg cadeţi, Constantin Andrei a ocupat locurile I la categoria kata minicadeţi 6 kyu şi kumite minicadeţi 36 kg, Ioniţă Santiago s-a clasat primul la categoria kata copii 3-7 kyu. Ioniţă Florin a obţinut medalia de argint la aceeaşi categorie, precum şi locul al II-lea la categoria kumite copii - 30 kg. Nici fetele nu s-au lăsat mai prejos, Ariana Roşu urcând pe prima treaptă a podiumului la categoria kata copii 2-7 kyu. Cu vârste între 8 şi 12 ani, copiii se antrenează de două ori pe săptămână, sub îndrumarea senseiului Ciprian Apetre, în incinta Centrului de  Recreere şi Dezvoltare Personală ”Conacul Golescu Grant”.