2019-10-24 07:39

Campionatele Europene: Echipa de junioare a României a cucerit aurul la tenis de masă

|  09:19

Echipa de junioare a României a cucerit, marți, medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă pentru cadeți și juniori de la Bratislava. Formaţia este alcătuită din Adina Diaconu, Andreea Clapă, Diana Lupu și Alina Zaharia.

Echipa a obţinut medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masă după ce a învins în finală Belarus cu scorul de 3-1, potrivit Agerpres.

Adina Diaconu a învins-o pe Daria Trigolos cu 3-0, Mihaela Diana Lupu a fost învinsă de Alina Nikiceanka cu 3-1, în timp ce Andreea Clapă a trecut de Gana Pațeeva cu 3-2. de asemenea, Adina Diaconu a câştigat în faţa lui Nikiceanka, cu scorul de 3-2.

Echipa de juniori formată din Alexandru Manole, Andrei Flămând, Florin Spelbuș și Paul Mladin, a terminat pe locul 18.

Miercuri încep probele individuale la Campionatele Europene de tenis de masă.