2019-11-19 12:56

CSM Bucureşti a câştigat Challenge Cup. ASTA DA PERFORMANŢĂ. Primul trofeu european din voleiul feminin românesc la nivel de club

|  18:45

Echipa feminină de volei CSM Bucureşti a cucerit primul trofeu din istoria clubului înfiinţat în urmă cu nouă ani, dar şi primul trofeu european din voleiul feminin românesc la nivel de club.

După 3-1 pe teren propriu cu Trabzon Idman Ocagi, ieri “tigroaicele” şi-a asigurat victoria finală în Challlenge Cup (n.r – a treia competiţie valorică a Europei) după doar primele două seturi, pe care elevele lui Francois Salvagni le-au câştigat cu 25-23 şi 25-13. S-a terminat 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20), iar fetele noastre merită toate aplauzele şi felicitările noastre, indiferent că ele sunt românce, croate, bulgăroaice, italience sau sârboaice. În total, au fost în lot 7 românce şi 11 jucătoare de altă naţionalitate. Jasna Majstorovic a fost cea mai bună jucătoare a noastră, cu 19 puncte. De la CSM s-au mai remarcat Roxana Bacşiş, cu 14 puncte, şi Laura Pihlajamaki, 13 puncte.

Voleiul românesc cucerise ultima medalie abia în 1974, atunci când echipa masculină a clubului Dinamo a cucerit bronzul în Cupa Cupelor. Performanţa CSM-ului este cu atât mai remarcabilă cu cât Turcia este o adevărată o forţă în Europa, dacă nu chiar cea mai puternică, având finalistă în CEV şi două reprezentante în Final Four-ul Ligii Campionilor. Nu trebuie uitat că, tot în acest sezon, Trabzon a eliminat în optimile Cupei Challenge o altă echipă din ţara noastră, pe CSM Târgovişte. Gruparea de pe malurile Bosforului a obţinut calificarea în această competiţie după ce anul trecut a triumfat în Cupa Balcanică.

Antrenorul miracol

Conducerea lui CSM Bucureşti îşi freacă acum palmele de fericire după ce cu nici două luni în urmă l-au adus la echipă pe italianul Francois Salvagni, care a semnat un contract valabil până la sfârşitul sezonului în curs. Tehnicianul în vârstă de 44 de ani, care a schimbat precum se vede jocul echipei din temelii şi are rolul esenţial în câştigarea acestui trofeu, deţine un CV impresionant, totul culminând cu câştigarea Cupei CEV în sezonul 2010-2011. În acelaşi sezon, el a fost desemnat antrenorul anului în prima ligă italiană, fiind recompensat cu premiul Luigi Rizzoli. Ultima echipă pe care a antrenat-o până să vină la Bucureşti a fost Lokomotiv Baku, alături de care a participat în actuala ediţie a Champions League.