2019-05-26 04:52

Cupa României: Astra Giurgiu e prima FINALISTĂ după ce a eliminat CFR Cluj

|  22:44

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României, după ce a terminat la egalitate returul disputat pe teren propriu, scor 2-2, împotriva celor de la CFR Cluj. Giurgiuvenii s-au calificat datorită rezultatului înregistrat în tur, 3-1 (5-3 la general), și se vor duela în ultimul act cu învingătoarea dublei dintre FC Viitorul și CSU Craiova (returul pornește de la scorul de 2-1 pentru formația lui Gică Hagi).

Giurgiuvenii au deschis scorul prin Butean în minutul 34, direct din lovitură liberă. După alte trei minute, Denis Alibec a transformat penalty-ul obținut de Valentin Gheorghe.CFR a înscris înainte de pauză prin Costache, după o pasă dată de Omrani. În minutul 64, portarul Lazar a apărat penalty-ul executat de Ciprian Deac, însă apărarea giurgiuvenilor a cedat din nou la faza următoare. Același Costache a înscris după o combinație cu Peteleu.În prelungiri, Omrani a fost scos de pe teren cu ambulanţa şi gâtul imobilizat, resimțindu-se după un duel aerian cu Erico.

Ultima modificare in data de :2019-04-24

TAGURI: cupa romaniei, astra giurgiu, finalista, cfr cluj