2020-04-05 19:28

DINAMO BUCUREȘTI s-a calificat, în premieră, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin

|  19:45

Campioana en-titre a României la handbal masculin s-a calificat, în premieră, duminică, pe teren propriu, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia portugheză Sporting Lisabona.

Principalii marcatori ai partidei au fost Asoltanei 7 goluri, pentru Dinamo, respectiv Ghionea 5 reuşite, pentru Sporting.

În minutul 18, dinamovistul Ante Kuduz a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, pentru un fault în apărare asupra portughezului Carneiro. Zece minute mai târziu a primit roşu şi pivotul Frade, de la Sporting, pentru un fault nesportiv la Mousavi.

În tur, Dinamo a câştigat cu 26-25 (13-9), iar cu dubla victorie obţine calificarea în optimile de finală, pentru prima dată în istoria sa.

Extrema dreapta Valentin Ghionea, de la Sporting, a fost şi jucătorul lui Dinamo Bucureşti, potrivit News.ro.

În optimi, campioana României se va duela cu echipa de pe locul 2 în grupa principală A, adică Paris Saint-Germain HB, cu meciuri eliminatorii, programate între 18-22 martie (turul) şi 25-29 martie (returul).