2020-04-10 00:09

PREMIERĂ. Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile de finală ale LIGII CAMPIONILOR

|  17:16

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat, în premieră, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia suedeză IK Savehof cu scorul de 28-20 (16-10), sâmbătă, în Sala Sporturilor Traian din Râmnicu Vâlcea, în penultima etapă din Grupa principală 2 a competiţiei, informează Agerpres.

Campioana României şi-a confirmat statutul de favorită în acest meci şi a obţinut a treia victorie în grupă, care îi asigură locul al patrulea.

Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au înscris de Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Kristina Liscevic 6, Ann Grete Norgaard 5, Asma Elghaoui 4, Alexandra Badea 3, Irina Glibko 1, Jelena Trifunovic 1, Roberta Stamin 1.

Meciul a fost arbitrat de bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegat EHF a fost israelianul Shlomo Cohen.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, 15 puncte (8 jocuri), urmată de Brest Bretagne Handball, 13 p (8 j), Buducnost Podgorica, 10 p (8 j), SCM Râmnicu Vâlcea, 7 p (9 j), RK Krim Mercator Ljubljana, 3 p (8 j), IK Savehof, 2 p (9 j). Primele patru clasate s-au calificat în sferturi.

Ultima etapă programează partidele Gyori Audi ETO KC - SCM Râmnicu Vâlcea, RK Krim Mercator - Buducnost, ambele pe 7 martie, şi IK Savehof - Brest Bretagne Handball, pe 8 martie.