2020-04-10 00:26

Europa League: CFR Cluj termină cu 1-1 meciul cu Sevilla

|  22:11

CFR Cluj a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat joi seara, pe teren propriu, cu Sevilla, in prima mansa a 16-imilor Europa League. Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, in Spania.

Dan Petrescu a pregatit meciul asa cum stie cel mai bine, iar in prima repriza am avut parte de o singura ocazie. La un sut al lui Suso, deviat de De Jong, care a izbit bara transversala.

Iesiti de la cabine mai increzatori, clujenii au inceput sa dea semne de viata in jumatatea adversara, iar rasplata a venit repede.

Kounde a comis un hent nefericit in propriul careu, iar centralul intalnirii, dupa ce a consultat VAR-ul, a aratat punctul cu var. Deac a luat mingea si a transformat cu siguranta. Era minutul 59.

A fost, insa, si ultima ocazie a meciului pentru clujeni, care pana la finalul meciului n-au facut nimic altceva decat sa se apere.

Golul egalizator a picat in minutul 82 si a fost unul norocos. Dintr-o deviere, mingea a ajuns la De Jong, iar acesta i-a pus-o pe tava lui En-Nesyri, iar acesta a indeplinit o simpla formalitate.

In prelungiri, Arlauskis a avut o interventie de zile mari, iar CFR Cluj obtine un rezultat important in fata unei echipe de calibru.