2020-02-17 05:50

FED CUP: România, la egalitate cu Rusia după primele 4 partide. Meciul de dublu, decisiv

|  20:08

România a egalat Rusia la 2, în play-off-ul Grupei Mondiale a Fed Cup, asta după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Veronika Kudermetova cu 7-5, 6-3, sâmbătă în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

La meciul său de debut în echipa de Fed Cup a României, Jaqueline Cristian (197 WTA) a învins-o pe Veronika Kudermetova (38 WTA).

Jaqueline Cristian a început mai slab şi a pierdut primele două ghemuri din setul inaugural. Meciul a curs rapid, fiecare jucătoare valorificându-şi serviciul, până când Cristian a reuşit breakul şi a egalat, 5-5. Românca, purtată de public, a continuat foarte bine şi şi-a adjudecat primul set, cu 7-5.

Kudermetova a început şi setul secund cu un break. Deşi mult mai slab clasată decât rusoaica în ierarhia WTA, Cristian a fost apoi net superioară adversarei sale în acest set, impunându-se cu 6-3.

La numai 21 de ani, Cristian a făcut faţă presiunii şi a arătat uneori un tenis entuziasmant.

Meciul de dublu va opune perechile Irina Bara (98 WTA la dublu)/Raluca Olaru (47 WTA la dublu) - Ana Blinkova (63 WTA la dublu)/Ana Kalinskaia (95 WTA la dublu).