2019-09-22 13:13

JUDO. Daniel Natea şi-a ajutat echipă să obţină medalia de bronz la CE al cluburilor

|  17:18

Judoka Daniel Natea şi a sa echipă, JS Akademik, a învins formaţia RSC Montreuil în turul doi la CE al cluburilor. Akademik a cedat apoi în faţa celor de la JC Kinezis Nis, intrând în recalificări. În această fază, echipa lui Natea a trecut de JK Rakovica, judoka român fiind decisive la categoria plus 90 de kilograme, ducând scorul la 3-2, cu care JK Akademik a obţinut medalia de bronz.

Medalia de aur a fost câştigată de New Stream, cea de argint de Steaua Roşie Belgrad, iar cealaltă medalie de bronz de SGS Judo. În competiţia feminină s-a impus clubul VCJ Valencia, argintul revenind clubului Slavija Novi Sad, iar medaliile de bronz cluburilor Yavara-Neva şi JC Pontault Combault. În competiţia găzduită de Belgrad au participat 16 echipe (8 la feminin şi 8 la masculin).