2019-10-18 21:57

Naționala de tineret ÎNVINGE dramatic Portugalia în preliminariile Campionatului European

|  23:34

Naţionala României a învins-o dramatic pe cea a Portugaliei cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul disputat în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019, pe stadionul ''A Mata Real'' din Pacos de Ferreira, tricolorii încheind partida în nouă jucători.

România a deschis scorul în minutul 52, când Alexandru Cicâldău a şutat pe jos de la circa 20 de metri, după o pasă a lui Florinel Coman. În min. 59, Andrei Ivan, lansat de Dennis Man, a dublat avantajul tricolorilor, care au evoluat cu un om mai puţin din min. 70, când Nedelcearu a primit al doilea cartonaş galben.Portugalia a înscris în min. 85 prin Joao Carvalho. Un minut mai târziu, lusitanii au fost aproape de egalare.România a rămas în nouă oameni în ultimul minut al timpului regulamentar, când Ivan a văzut şi el al doilea galben.Portugalia, mai periculoasă decât tricolorii în prima repriză, a avut ocazii clare mai ales prin Tavares (min. 16, 29, 37), Joao Carvalho (49) sau Gil Dias (90+2), portarul Ionuţ Radu intervenind în mai multe rânduri. La rândul său, fundaşul Boboc a salvat providenţial (78).Ionuţ Radu a apărat în min. 90+10 penalty-ul executat de Joao Carvalho.România a fost periculoasă prin Man (31), Ianis Hagi (41, 61) şi Ivan (54).Partida cu Portugalia a reprezentat debutul lui Mirel Rădoi ca selecţioner, el fiind numit la începutul lui august în locul lui Daniel Isăilă.

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2018-09-08

MAI VECHI...

Ce onoare! Imbold mai mare pentru fetele noastre înaintea barajului cu Portugalia nici că exista. La doi paşi de prezenţa la Campionatul European de anul viitor, naţionala feminină de fotbal a României a fost invitată de cea mai puternică reprezentativă all-time să joace două meciuri amicale. În fotbalul feminin actual, să joci contra americancelor este onoarea supremă