2019-11-19 15:39

Nicoleta-Cătălina Dascălu a câştigat FINALA ROMÂNEASCĂ a turneului ITF de la Szekesfehervar

|  14:32

Nicoleta-Cătălina Dascălu (24 de ani, 391 WTA) a câștigat turneul ITF de la Szekesfehervar (Ungaria). Ea a învins-o în finală pe compatrioata mult mai bine cotată Irina Bara (188 WTA), scor 7-5, 6-2. Meciul a durat o oră și 43 de minute.

Bara a început mult mai bine partida, a făcut rapid 4-1, însă Dascălu a avut o revenire spectaculoasă și a câștigat setul cu 7-5, după ce a bifat trei break-uri. Setul doi nu a avut istoric, Nicoleta impunându-se fără probleme, scor. 6-2

În urma succesului din ţara vecină, Dascălu va urca până pe locul 318 în clasamentul WTA, în urcare de 73 de poziții). Cea mai bună clasare din cariera Nicoletei a fost locul 277, obținut în iulie 2016. Totodată, Irina Bara va ocupa începând de luni poziția 168.