2020-08-05 01:30

Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins Randers HK în Liga campionilor

|  18:52

Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, sâmbătă, campioana Danemarcei, Randers HK, cu scorul de 24-20 (11-9), după un meci pe care româncele l-au dominat. Astfel, campioana României a obţinut a treia victorie din tot atâtea posibile în Grupa A a Ligii campionilor.

La Oltchim RâmnicuVâlcea au marcat Curea - 6, Brădeanu şi Manea - câte 4, Neagu - 3, Barbosa, Managarova, Bulatovic (din 7 m) - câte 2, Gâlcă - 1, în timp ce pentru gazde au înscris Andersen, Jacobsen - câte 5, Dalby - 4, Thompsen şi Stranholt - 2, Dambele, Agren - 1 fiecare. Cu un portar, Paula Ungureanu, în zi de mare inspiraţie, care a avut un procentaj de şuturi parate de peste 60 la sută, între care şi trei lovituri de la 7 m, o apărare condusă de factotumul Brădeanu şi un atac care, nemaiputând conta, ca de obicei, pe linia de 9 metri, unde Bulatovic a fost o ţintă specială pentru adversare, a mizat pe extreme şi angajări la pivot, Oltchim nu a dat decât o scurtă perioadă de timp iluzia campioanelor daneze că ar putea obţine un rezultat bun.

Evoluţia scorului este concludentă: 6-1 pentru vâlcence în minutul 10, avantaj de două goluri la pauză, 13 minute de pauză în ce priveşte golurile, pe de o parte din cauza apărării agresive 3-3 a gazdelor, dar revenire spectaculoasă, cu 24-19 în ultimele minute (după o secetă, tot de 13 minute, în atacul danezelor), pentru ca în cele din urmă meciul să ia sfârşit un logic 24-20.

Duminică, 4 noiembrie, la Râmnicu Vâlcea, de la ora 19,30, va avea loc revanşa acestei partide pentru grupa A, din care mai fac parte formaţiile Hypo HO şi Randers HK, scrie Agerpres.