2019-06-17 15:46

PREMIERĂ.Viitorul Constanța a cucerit CUPA ROMÂNIEI după ce a învins-o dramatic, după prelungiri, pe Astra Giurgiu: 2-1 (0-1, 1-1)

|  22:48

FC Viitorul Constanţa a cucerit în premieră Cupa României la fotbal, în urma victoriei obţinute în faţa echipei Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, în finala jucată, sâmbătă seara, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti.

Golul Astrei a fost marcat de Denis Alibec, în min. 41, din lovitură liberă de la circa 20 de metri. FC Viitorul a egalat prin Viorel Ghiţă (76), cu capul, după un corner executat de Ianis Hagi, iar Eric de Oliveira a înscris golul victoriei în minutul 105. Astra a jucat în zece oameni din min. 81, atunci când Romario Pires a primit al doilea cartonaş galben.