2019-10-14 17:08

Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Rio

 |  17:33
Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Rio

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a anunţat oficial programul sportivilor români care vor concura la Jocurile Olimpice de la Rio (5-21 august). Ţara noastră va lua startul la 15 discipline. România va fi reprezentată la Rio de un lot de 97 de sportivi şi șapte rezerve. Cele mai numeroase loturi sunt cele de la atletism, cu 24 de concurenti, și canotaj - 18 sportivi.

Spadasinele Simona Gherman, Ana Maria Popescu, fostă Brânză, şi Simona Pop sunt primele tricolore care vor intra în concurs, sâmbătă, pe 6 august, la ora 15.00, în concursul individual. După doar 30 de minute, începe concursul individual feminin de tenis de masă, unde vom avea emoţii pentru Daniela Dodean Monteiro şi Elizabeta Samara. Tot de la ora 15:30 este programată şi proba de ciclism pe șosea, unde vom fi reprezentaţi de moldoveanul naturalizat Sergei Ţvetcov.

Conform programului făcut public de COSR, în prima zi vor mai evolua la tenis de masă, la concursul individual masculin, Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu, apoi judoka Monica Ungureanu, la categoria 48 kg, canotorii George Palamariu şi Cristi Pîrghie, la două rame fără cârmaci, dar şi gimnaștii Marian Drăgulescu și Andrei Vasile Muntean, la individual compus.

În turneul de tenis feminin, la simplu, în prima zi, vor intra în arenă Irina Begu și Monica Niculescu, iar la dublu, România va avea două perechi, pe Horia Tecău şi Florin Mergea la masculin şi pe Raluca Olaru şi Andreea Mitu la feminin. Apoi, de la ora 22.00, Simona Gherman, Ana Maria Popescu şi Simona Pop vor intra din nou în concurs, în semifinală şi finală. 

Prima zi a Jocurilor Olimpice se încheie cu meciul echipei feminine de handbal, care va debuta de la ora 01.50, ora României, împotriva Angolei, în primul meci din grupa A. Elevele lui Tomas Ryde au parte de o grupă de foc la Jocurile Olimpice de la Rio cu Norvegia, Spania, Brazilia, Muntenegru şi Angola.

SPORT

PARTICIPANTI

PROBA

DATA

ORA DE INCEPERE

FAZA COMPETITIEI

Ceremonia de deschidere

 

5-aug.

20:00

 

Scrima

Popescu Ana Maria

spada individual

6-aug.

9:00

calificari

Scrima

Gherman Simona

spada individual

6-aug.

9:00

calificari

Scrima

Pop Simona

spada individual

6-aug.

9:00

calificari

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

6-aug.

9:00

tur 1

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

6-aug.

9:00

tur 1

Ciclism

Tvetcov Serghei

sosea

6-aug.

9:30

finala

Handbal

Romania

echipe feminin

6-aug.

9:30

faza grupelor

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

6-aug.

9:45

tur 1

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

6-aug.

9:45

tur 1

Judo

Ungureanu Monica

48kg

6-aug.

10:00

calificari

Canotaj

Pirghie Cristi, Palamariu George

2-

6-aug.

10:30

calificari

Gimnastica artistica

Dragulescu Marian

individual compus

6-aug.

10:30

calificari

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

individual compus

6-aug.

10:30

calificari

Tenis

Begu Irina

simplu

6-aug.

10:45

tur 1

Tenis

Niculescu Monica

simplu

6-aug.

10:45

tur 1

Tenis

Horia Tecau, Mergea Florin

dublu

6-aug.

10:45

tur 1

Tenis

Irina Begu, Niculescu Monica

dublu

6-aug.

10:45

tur 1

Tenis

Olaru Raluca, Mitu Andreea

dublu

6-aug.

10:45

tur 1

Judo

Ungureanu Monica

48kg

6-aug.

15:30

recalificari si finale

Scrima

Popescu Ana Maria

spada individual

6-aug.

16:00

semifinale si finala

Scrima

Gherman Simona

spada individual

6-aug.

16:00

semifinale si finala

Scrima

Pop Simona

spada individual

6-aug.

16:00

semifinale si finala

Handbal

Romania

echipe feminin

6-aug.

19:50

ROU vs. ANG

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

7-aug.

9:00

tur 2

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

7-aug.

9:00

tur 2

Canotaj

Pirghie Cristi, Palamariu George

2-

7-aug.

9:30

recalificari

Gimnastica artistica

Ponor Catalina

individual compus

7-aug.

9:45

calificari

Judo

Chitu Andreea

52kg

7-aug.

10:00

calificari

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

7-aug.

10:00

tur 2

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

7-aug.

10:00

tur 2

Canotaj

Oprea Laura, Tarlea Lavinia

2-

7-aug.

10:10

calificari

Canotaj

Lehaci Ionela, Beleaga Geanina

2x c.u

7-aug.

10:40

calificari

Tenis

feminin si masculin

simplu si dublu

7-aug.

11:00

tur 1

Canotaj

Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad

4-

7-aug.

12:00

calificari

Inot

Glinta Robert

100m spate

7-aug.

14:14

serii

Inot

Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert

4x100m liber

7-aug.

15:06

serii

Judo

Chitu Andreea

52kg

7-aug.

15:30

recalificari si finale

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

7-aug.

18:00

tur 3

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

7-aug.

18:00

tur 3

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

7-aug.

20:00

tur 3

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

7-aug.

20:00

tur 3

Inot

Glinta Robert

100m spate

7-aug.

23:06

semifinala

Inot

Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert

4x100m liber

7-aug.

23:42

finala

Tir sportiv

Moldoveanu Alin

pusca 10m a.c.

8-aug.

9:00

calificari

Canotaj

Oprea Laura, Tarlea Lavinia

2-

8-aug.

9:10

recalificari

Canotaj

Lehaci Ionela, Beleaga Geanina

2x c.u

8-aug.

9:20

recalificari

Judo

Caprioriu Corina

57kg

8-aug.

10:00

calificari

Canotaj

Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad

4-

8-aug.

10:20

recalificari

Canotaj

Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela

8+

8-aug.

10:30

calificari

Tenis

Begu Irina

simplu

8-aug.

10:45

tur 2

Tenis

Niculescu Monica

simplu

8-aug.

10:45

tur 2

Tenis

Horia Tecau, Mergea Florin

dublu

8-aug.

10:45

tur 2

Tenis

Irina Begu, Niculescu Monica

dublu

8-aug.

10:45

tur 2

Tenis

Olaru Raluca, Mitu Andreea

dublu

8-aug.

10:45

tur 2

Tir sportiv

Moldoveanu Alin

pusca 10m a.c.

8-aug.

12:00

finala

Judo

Caprioriu Corina

57kg

8-aug.

15:30

recalificari si finale

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

8-aug.

16:00

tur 4

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

8-aug.

16:00

tur 4

Handbal

Romania

echipe feminin

8-aug.

16:40

BRA vs. ROU

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

8-aug.

17:00

tur 4

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

8-aug.

17:00

tur 4

Inot

Glinta Robert

100m spate

8-aug.

22:30

finala

Canotaj

Pirghie Cristi, Palamariu George

2-

9-aug.

9:50

recalificari

Judo

Natea Daniel

plus 100kg

9-aug.

10:00

calificari

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

9-aug.

10:00

sferturi de finala

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

9-aug.

10:00

sferturi de finala

Tenis

Begu Irina

simplu

9-aug.

10:45

tur 3

Tenis

Niculescu Monica

simplu

9-aug.

10:45

tur 3

Tenis

Horia Tecau, Mergea Florin

dublu

9-aug.

10:45

sferturi de finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

9-aug.

12:45

tururi preliminarii

Inot

Radu Marius

100m liber

9-aug.

13:00

serii

Judo

Natea Daniel

plus 100kg

9-aug.

15:30

recalificari si finale

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

9-aug.

16:00

sferturi de finala

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

9-aug.

16:00

sferturi de finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

9-aug.

18:45

tururi preliminarii

Inot

Radu Marius

100m liber

9-aug.

22:00

semifinala

Canotaj

Oprea Laura, Tarlea Lavinia

2-

10-aug.

8:30

semifinala

Scrima

Calugareanu Malina

floreta individual

10-aug.

8:30

calificari

Canotaj

Lehaci Ionela, Beleaga Geanina

2x c.u

10-aug.

8:50

semifinala

Canotaj

Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela

8+

10-aug.

9:50

recalificari

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

10-aug.

10:00

semifinale

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

10-aug.

10:00

semifinale

Inot

Dascal Iulia

100m liber

10-aug.

10:04

serii

Tenis

Begu Irina

simplu

10-aug.

10:45

sferturi de finala

Tenis

Niculescu Monica

simplu

10-aug.

10:45

sferturi de finala

Tenis

Horia Tecau, Mergea Florin

dublu

10-aug.

10:45

semifinala

Tenis

Irina Begu, Niculescu Monica

dublu

10-aug.

10:45

sferturi de finala

Tenis

Romania

dublu mixt

10-aug.

11:00

tur 1

Handbal

Romania

echipe feminin

10-aug.

11:30

ROU vs. MNE

Haltere

Hulpan Florina

69kg

10-aug.

12:30

finala

Scrima

Dolniceanu Tiberiu

sabie individual

10-aug.

12:45

calificari

Canotaj

Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad

4-

10-aug.

15:30

semifinala

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

individual compus

10-aug.

16:00

finala

Gimnastica artistica

Dragulescu Marian

individual compus

10-aug.

16:00

finala

Scrima

Calugareanu Malina

floreta individual

10-aug.

17:30

semifinale si finala

Scrima

Dolniceanu Tiberiu

sabie individual

10-aug.

18:30

semifinale si finala

Haltere

Captari Dumitru

77kg

10-aug.

19:00

finala

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela

simplu

10-aug.

20:30

finale

Tenis de masa

Samara Elizabeta

simplu

10-aug.

20:30

finale

Inot

Dascal Iulia

100m liber

10-aug.

22:12

semifinala

Inot

Radu Marius

100m liber

10-aug.

22:57

finala

Scrima

Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona

spada echipe

11-aug.

9:00

calificari

Canotaj

Pirghie Cristi, Palamariu George

2-

11-aug.

10:00

finala

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

11-aug.

10:00

semifinale

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

11-aug.

10:00

semifinale

Tenis

Olaru Raluca, Mitu Andreea

dublu

11-aug.

12:00

semifinala

Tenis

Begu Irina

simplu

11-aug.

12:00

semifinala

Tenis

Niculescu Monica

simplu

11-aug.

12:00

semifinala

Tenis

Irina Begu, Niculescu Monica

dublu

11-aug.

12:00

semifinala

Tenis

Romania

dublu mixt

11-aug.

12:00

sferturi de finala

Inot

Trandafir Norbert

50m liber

11-aug.

13:00

serii

Scrima

Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona

spada echipe

11-aug.

13:15

semifinale

Gimnastica artistica

Ponor Catalina

individual compus

11-aug.

16:00

finala

Scrima

Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona

spada echipe

11-aug.

17:00

finale

Tenis de masa

Crisan Adrian

simplu

11-aug.

20:30

finale

Tenis de masa

Ionescu Ovidiu

simplu

11-aug.

20:30

finale

Inot

Trandafir Norbert

50m liber

11-aug.

22:00

semifinala

Canotaj

Lehaci Ionela, Beleaga Geanina

2x c.u

12-aug.

10:00

finala

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette

echipe

12-aug.

10:00

tur 1

Canotaj

Oprea Laura, Tarlea Lavinia

2-

12-aug.

10:40

finala

Canotaj

Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad

4-

12-aug.

11:00

finala

Tenis

Horia Tecau, Mergea Florin

dublu

12-aug.

12:00

finala

Tenis

Romania

dublu mixt

12-aug.

12:00

semifinala

Inot

Trandafir Norbert

50m liber

12-aug.

13:00

finala

Handbal

Romania

echipe feminin

12-aug.

14:40

ROU vs. ESP

Haltere

Sincraian Gabriel

85kg

12-aug.

19:00

finala

Atletism

Bujin Cristina

triplusalt

13-aug.

9:40

calificari gr. A si B

Atletism

Panturoiu Elena Andreea

triplusalt

13-aug.

9:40

calificari gr. A si B

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette

echipe

13-aug.

10:00

sferturi de finala

Atletism

Bobocel Ancuta

3000m obstacole

13-aug.

10:05

calificari

Canotaj

Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela

8+

13-aug.

10:40

finala

Atletism

Razor Bianca

400m

13-aug.

11:00

tur 1

Tenis

Simona Halep

simplu

13-aug.

12:00

finala

Tenis

Begu Irina

simplu

13-aug.

12:00

finala

Tenis

Niculescu Monica

simplu

13-aug.

12:00

finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

13-aug.

13:00

tururi preliminarii

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

13-aug.

19:00

tururi preliminarii

Atletism

Cirlan Elena Daniela

maraton

14-aug.

9:30

finala

Atletism

Todoran Paula

maraton

14-aug.

9:30

finala

Tenis

Irina Begu, Niculescu Monica

dublu

14-aug.

12:00

finala

Tenis

Romania

dublu mixt

14-aug.

12:00

finala

Tenis

Olaru Raluca, Mitu Andreea

dublu

14-aug.

12:00

finala

Gimnastica artistica

Dragulescu Marian

sol

14-aug.

14:00

finala

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

sol

14-aug.

14:00

finala

Gimnastica artistica

Ponor Catalina

sarituri

14-aug.

14:45

finala

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

cal

14-aug.

15:30

finala

Handbal

Romania

echipe feminin

14-aug.

16:40

NOR vs. ROU

Haltere

Aanei Andreea

plus 75kg

14-aug.

19:00

finala

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette

echipe

14-aug.

19:30

semifinala

Atletism

Donisan Mihai

inaltime

14-aug.

20:30

calificari gr. A si B

Atletism

Razor Bianca

400m

14-aug.

20:35

semifinala

Atletism

Bujin Cristina

triplusalt

14-aug.

20:55

finala

Atletism

Panturoiu Elena Andreea

triplusalt

14-aug.

20:55

finala

Atletism

Oprea Marian

triplusalt

15-aug.

9:30

calificari gr. A si B

Atletism

Bobocel Ancuta

3000m obstacole

15-aug.

10:25

finala

Gimnastica artistica

Ponor Catalina

barna

15-aug.

14:40

finala

Gimnastica artistica

Dragulescu Marian

sarituri

15-aug.

15:30

finala

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

sarituri

15-aug.

15:30

finala

Atletism

Razor Bianca

400m

15-aug.

22:45

finala

Atletism

Oprea Marian

triplusalt

16-aug.

9:50

finala

Handbal

Romania

echipe feminin

16-aug.

10:00

sferturi de finala

Lupte greco-romane

Alexuc Ciurariu Alin

98kg

16-aug.

10:00

calificari si recalificari

Lupte greco-romane

Panait Ion Iulian

66kg

16-aug.

10:00

calificari si recalificari

Tenis de masa

Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette

echipe

16-aug.

11:00

finale

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

16-aug.

12:45

sferturi de finala

Gimnastica artistica

Muntean Andrei Vasile

paralele

16-aug.

14:00

finala

Gimnastica artistica

Ponor Catalina

sol

16-aug.

14:45

finala

Lupte greco-romane

Alexuc Ciurariu Alin

98kg

16-aug.

16:00

finala

Lupte greco-romane

Panait Ion Iulian

66kg

16-aug.

16:00

finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

16-aug.

18:45

sferturi de finala

Atletism

Donisan Mihai

inaltime

16-aug.

20:30

finala

Atletism

Rotaru Alina

lungime

16-aug.

21:05

calificari gr. A si B

Lupte libere

Vuc Emilia Alina

48kg

17-aug.

10:00

calificari si recalificari

Atletism

Bobocea Claudia

800m

17-aug.

10:55

tur 1

Atletism

Pierdevara Florina

800m

17-aug.

10:55

tur 1

Lupte libere

Vuc Emilia Alina

48kg

17-aug.

16:00

finala

Atletism

Rotaru Alina

lungime

17-aug.

21:15

finala

Atletism

Gag Andrei

greutate

18-aug.

9:55

calificari gr. A si B

Atletism

Toader Rares Andrei

greutate

18-aug.

9:55

calificari gr. A si B

Handbal

Romania

echipe feminin

18-aug.

15:30

semifinale

Atletism

Gag Andrei

greutate

18-aug.

20:30

finala

Atletism

Toader Rares Andrei

greutate

18-aug.

20:30

finala

Atletism

Bobocea Claudia

800m

18-aug.

21:15

semifinala

Atletism

Pierdevara Florina

800m

18-aug.

21:15

semifinala

Atletism

Cocioran Marius

50km mars

19-aug.

8:00

finala

Atletism

Mihaila Narcis Stefan

50km mars

19-aug.

8:00

finala

Lupte libere

Guidea Ivan

57kg

19-aug.

10:00

calificari si recalificari

Gimnastica ritmica

Filiorianu Ana Luiza

individual compus

19-aug.

10:20

calificari

Atletism

Arsine Andreea

20km mars

19-aug.

14:30

finala

Atletism

Rodean Ana Veronica

20km mars

19-aug.

14:30

finala

Atletism

Stef Claudia

20km mars

19-aug.

14:30

finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

19-aug.

15:00

semifinala

Lupte libere

Guidea Ivan

57kg

19-aug.

16:00

finala

Atletism

Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina

4x400m

19-aug.

20:40

serii

Gimnastica ritmica

Filiorianu Ana Luiza

individual compus

20-aug.

15:20

finala

Handbal

Romania

echipe feminin

20-aug.

15:30

finala

Atletism

Bobocea Claudia

800m

20-aug.

21:15

finala

Atletism

Pierdevara Florina

800m

20-aug.

21:15

finala

Atletism

Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina

4x400m

20-aug.

22:00

finala

Lupte libere

Saritov Albert

97kg

21-aug.

8:30

calificari si recalificari

Atletism

Soare Nicolae

maraton

21-aug.

9:30

finala

Atletism

Ionescu Marius

maraton

21-aug.

9:30

finala

Lupte libere

Saritov Albert

97kg

21-aug.

14:25

finala

Box

Nistor Mihai

plus 91kg

21-aug.

15:15

finala

Ceremonia de inchidere

 

21-aug.

20:00

 


Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2016-08-01



Parerea ta...

Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE