2019-10-20 09:04

Real Madrid, ce UMILINŢĂ. Ajax a făcut ce a vrut cu trupa lui Solari şi merge în SFERTURILE Ligii

|  00:29

Câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale Ligii Campionilor, Real Madrid, a fost umilită, marţi, chiar pe Bernabeu, cu scorul de 4-1 (2-0), de Ajax Amsterdam, în manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Echipa cu 13 trofee în palmares părăseşte competiţia şi după ce s-a impus cu noroc în tur, la Amsterdam, cu 2-1.

Real Madrid a fost batjocorită din nou pe teren propriu, a treia înfrângere consecutivă în mai puţin de o săptămână, după 0-3 şi 0-1 cu FC Barcelona, în Cupa Spaniei, respectiv La Liga.

“Lăncierul” Dusan Tadic a fost MVP-ul echipei olandeze, cu pase de gol la reuşitele lui Hakim Ziyech (7) şi David Neres (18), şi o un gol de excepţie în min. 62, după ce a existat consultarea arbitrajului video (VAR) pentru o posibilă minge scăpată în aut la faza premergătoare. Marco Asensio a readus speranţele madrilenilor prin golul realizat în min. 70, dar Lasse Schoene l-a surprins pe portarul Thibaut Courtois două minute mai târziu (72), dintr-o lovitură de pe partea stângă a atacului olandez. Real Madrid a avut două bare în prima repriză, prin Varane şi Bale, şi a încheiat meciul în inferioritate numerică, Nacho fiind eliminat în min. 90+4.

Au jucat echipele

Real Madrid: Courtois - Dani Carvajal, Varane, Nacho Fernandez, Sergio Reguilon - Modric, Casemiro (Fede Valverde, 87), Kroos - Lucas Vazquez (Bale, 29), Benzema (căpitan), Vinicius Junior (Marco Asensio, 35). Antrenor: Santiago Hernan Solari.

Ajax Amsterdam: Onana - Mazraoui (Veltman 81), De Ligt (căpitan), Daley Blind, Tagliafico - van de Beek, Schoene (de Wit, 73) - Frenkie de Jong - Neres (Dolberg. 74), Tadic, Ziyech. Antrenor: Erik Ten Hag.

Chinuiţi în prima repriză, englezii au triumfat şi în Germania

Tottenham a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), pe Borussia Dortmund, în manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. După ce nemţii au dominat clar prima repriză şi au ratat o sumedenii de ocazii mari, Kane a marcat singurul gol al partidei, în minutul 48. În meciul tur, desfăşurat la Londra, Tottenham s-a impus cu 3-0. Londonezii sunt pentru a doua oară în istorie în sferturile Ligii Campionilor, după ce, în sezonul 2010/2011, au fost eliminaţi în aceeaşi fază de Real Madrid.