2020-04-05 20:20

Real Madrid, victorie categorică în EL CLASICO, 2-0 cu FC Barcelona

|  01:21

Real Madrid a învins-o pe marea sa rivală FC Barcelona cu scorul de 2-0, duminică seara, pe Stadionul „Santiago Bernabeu'', într-un derbi „El Clasico” desfăşurat în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Spaniei, informează Agerpres.

Real s-a impus prin golurile marcate de Vinicius Junior (‘71), la care o contribuţie a avut şi fundaşul Pique, cu o deviere care l-a păcălit pe propriul portar, ter Stegen, şi de Mariano Diaz (‘90+2). Marc-Andre ter Stegen a fost cel mai bun om al oaspeţilor, intervenind salvator în câteva situaţii.

În urma acestui succes, Real a urcat pe primul loc în clasament, cu un punct în plus faţă de Barcelona. Madrilenii veneau după eşecuri în La Liga, la Levante, şi în Champions League, cu Manchester City.

Real a fost circumspectă în prima repriză, dar s-a dezlănţuit după pauză, pe fondul unor erori ale catalanilor, având un forcing de 25 de minute, răstimp în care a reuşit să deschidă scorul.

Real a obţinut prima sa victorie în El Clasico, pe Bernabeu, după o pauză de cinci ani, precedentul succes datând din 25 octombrie 2014, când Real se impunea cu 3-1, prin golurile marcate de Cristiano Ronaldo (35 din penalty), Pepe (49) şi Karim Benzema (61), după ce Barca reuşise deschiderea scorului prin Neymar (4).

Meciul de duminică a fost al 180-lea în liga spaniolă între cele două rivale, Real având 73 de victorii, faţă de 72 ale catalanilor, în timp ce 35 de partide s-au încheiat la egalitate.