2019-12-12 12:46

ROMÂNIA, 20 DE MEDALII. Leonard Cobzariu a cucerit argintul la Campionatul European de haltere pentru juniori și tineret

|  12:49
ROMÂNIA, 20 DE  MEDALII. Leonard Cobzariu a cucerit argintul la Campionatul European de haltere pentru juniori și tineret

Halterofilul Leonard Cobzariu, component al clubului CSA Steaua București, a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de haltere pentru juniori și tineret de la Limassol. Sportivul nostru a câștigat argintul la stilul aruncat al categoriei 105 kg Under 23, cu o performanță de 205 kg.

La stilul smuls, Cobzariu s-a terminat pe poziția a 5-a, cu 166 kg, în timp ce la total, reprezentantul României a ocupat poziția a 4-a, cu 371 kg. Medalia de aur a revenit letonului Arturs Plesnieks, cu 391 kg.

În urma performanței lui Lucian Cobzariu, bilanțul sportivilor români la Europenele din Cipru a ajuns la nouă medalii: trei de aur, două de argint și patru de bronz. La juniori, bilanțul este și mai bun, 11 medalii, dintre care una de aur, opt de argint și două de bronz.