2019-10-20 09:10

Salvarea vine de la Eric. Viitorul merge în SEMIFINALELE Cupei României

|  22:19

Viitorul s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa FC Hermannstadt.

Trupa lui Gică Hagi, aflată într-o criză fără precedent, şapte meciuri consecutive fără gol marcat şi în afara play-off-ului, a avut o primă repriză perfectă, când a condus cu 2-0, însă sibienii au revenit şi au egalat în doar opt minute. Brazilianul Eric, readus de Hagi la echipă din ţările arabe a rezolvat calificarea după o execuţie superbă de la marginea careului.

Pentru FC Viitorul au marcat Achim '6 (penalti), Rivaldinho '41 şi Eric '78 , în timp ce pentru Hermannstadt au înscris Achim '64 (autogol) şi Tsoumou '72 (penalti).

Au jucat echipele:

FC Hermannstadt: Niga - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Axinte-Dumitriu (Offenbacher '60), Jazvic, Pamfile - Lendric (Abdurahimi '46), Tsomou. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Tordai - Ciobanu, Artean, Kuipers, Boboc (Ghiţă '81) - Achim, Casap, Iacob - Măţan (Tîrcoveanu '62), Rivaldinho (Eric '46), Calcan. Antrenor: Gheorghe Hagi

Meciurile Dunărea Călăraşi – Astra Giurgiu şi Sepsi – CFR Cluj sunt programate miercuri, iar ultimul sfert de finală, AFK Csikszereda (Liga a III-a) – Universitatea Craiova, va avea loc joi seară.

Partidele se vor disputa într-o singură manşă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, vor avea loc prelungiri, iar dacă va fi egalitate şi la finalul acestora, se va trece la loviturile de departajare.