2019-11-17 15:18

Serena Williams, a doua SEMIFINALISTĂ la Wimbledon. O poate întâlni cu Simona Halep în FINALĂ

|  17:38

Serena Williams (10 WTA) a obținut, marți, calificarea în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a trecut în trei seturi de Alison Riske (55 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3, transmite Mediafax.

Fostul lider mondial nu a avut parte de o partidă simplă, fiind lăsată în urmă în mai multe rânduri de conaționala sa. Riske a condus cu 4-3 în primul set, însă Serena a reușit patru game-uri consecuive și s-a impus după aproximativ 38 de minute.

În setul al doilea, diferența a fost făcută la scorul de 4-4, când Riske a făcut break, iar apoi a trimis jocul în decisiv după un game alb. În ultimul set, Williams s-a desprins rapid la 3-1, iar în cele din urmă a câștigat, terminând jocul după două ore.

Pentru Serena Williams va fi a 12-a prezență în semifinalele de la Wimbledon din carieră, prima dintre acestea având loc în anul 2000. Americanca, acum în vârstă de 37 de ani, a câștigt de șapte ori turneul de la All England Club, în 2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015 și 2016.

În penultimul act de la această ediție, Serena Williams va înfrunta câștigătoarea din duelul Barbora Strycova (54 WTA) - Johanna Konta (18 WTA). Cele două se vor întâlni marți, în jurul orei 17:30.

În cealaltă semifinală, Simona Halep (7 WTA) va juca împotriva învingătoarei din meciul Elina Svitolina (8 WTA) - Karolina Muchova (68 WTA).