2020-04-10 05:59

Simona a vorbit despre accidentarea de la mână: "Mă doare". Cine îi va fi adversară în turul 2

|  14:22

Simona Halep a declarat, după victoria obţinută în faţa americancei Jennifer Brady, în turul I al Australian Open, că o doare încheietura mâinii drepte, la care s-a accidentat în timpului primului set al partidei de marţi.

"Mă doare încheietura mâinii, dar nu mă gândesc la ea acum, vreau să mă recuperez şi să mă răcoresc pentru a fi aptă în vederea meciului din turul al doiela. Aşa a fost şi în 2018, m-am accidentat tot în primul tur", a declarat Simona Halep.

La scorul de 5-5, 40-30, Halep s-a împiedicat şi a căzut pe mâna dreaptă. Ea a acuzat dureri la mâna cu care ţine racheta şi şi-a pierdut serviciul. În pauza care a urmat, fostul lider WTA a cerut time-out medical şi a primit un bandaj la încheietura mânii drepte.

Britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări, cea care a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA, în turul I al Australian Open, va adversara Simonei în turul următor.