2019-09-17 22:19

Simona Halep s-a CALIFICAT în optimi la Roland Garros. VICTORIE facilă cu Lesia Țurenko

|  13:24

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros. Românca a învins-o, sâmbătă, cu 6-2, 6-1, pe Lesia Ţurenko din Ucraina, locul 27 WTA.

Românca a dominat cu autoritate întâlnirea şi s-a impus după o oră şi şase minute de joc, obţinând a opta sa victorie în tot atâtea meciuri cu Ţurenko, trei dintre ele chiar în acest sezon.

Primul set a fost o formalitate, 6-2 în doar 25 de minute. În setul al doilea, în 10 minute, Halep a făcut 3-0 cu două break-uri. Jucătoarea din Ucraina a cerut asistenţă medicală pentru probleme la coapsa dreaptă. Ea a continuat totuși să joace meciul, dar la final a fost 6-1, după 55 de minute.

În faza următoare, Halep va evolua cu învingătoarea dintre Monica Puig din Puerto Rico, locul 59 WTA, şi poloneza de 18 ani Iga Swiatek, locul 104 WTA.

Halep, deţinătoarea trofeului la competiţia pariziană, şi-a asigurat un cec în valoare de 243.000 de euro şi 240 de puncte WTA în urma acestui succes.