2019-12-15 17:18

Simona, SUCCES FACIL cu Eugenie Bouchard la Dubai

|  15:58

Simona Halep s-a calificat fără mari emoții în optimile de finală ale turneului de la Dubai, după o victorie în două seturi în faţa lui Eugenie Bouchard (24 de ani, nr. 79 WTA), beneficiară a unui wild card. A fost victoria cu numărul 200 a Simonei Halep pe suprafeţele rapide, bilanț care cuprinde și 98 de înfrângeri.

Simona a avut nevoie de o oră şi 44 de minute pentru a se impune în faţa sportivei din Canada, scor 7-6 , 6-4.

Simona a început bine meciul, dar Bouchard s-a ținut scai de sportiva noastră, iar soarta primului set s-a decis la tie-break. În al doilea act, românca și-a menținut avantajul de două gameuri și s-a impus după 49 de minute.

În urma acestei victorii, Simona Halep a ajuns la a patra victorie în faţa lui Eugenie Bouchard, din cinci întâlniri.

În faza următoare, Halep va evolua cu ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 23 WTA, sau cu chinezoaica Lin Zhu, locul 107 WTA, venită din calificări.

Prezenţa în turul al treilea este recompensată la Dubai cu un premiu de 29.695 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.