2020-08-07 21:13

Steaua, victorie cu sufletul la gură

|  23:59

Steaua a mers la Mioveni cu un singur gând, victoria. Pe care a obţinut-o până la urmă, deşi a tremurat până la finalul întâlnirii. Rusescu a înscris unicul gol al partidei, în minutul 12, cu un voleu din colţul careului mic. Apoi ambele echipe şi-au împărţit ocazii mari de gol. Dacă Florin Costea a ratat din toate poziţiile, Tătăruşanu şi-a revenit după şocurile cu Twente şi a făcut un meci mare, parând mingii grele.

Meciul nu a fost foarte tensionat, dar chiar şi aşa, antrenorul gazdelor, Marian Pană, a fost trimis în tribune. La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 200 de stelişti. În altă ordine de idei, Gigi Becali nu a fost să-şi vadă echipa pe viu şi a preferat să urmărească jocul la televizor.

Steaua va merge etapa viitoare la Cluj, pentru meciul cu Universitatea, însă va fi lipsită de aportul lui Cristi Tănase, suspendat după cartonaşul galben primit la Mioveni. Vor reveni în schimb Chipciu şi Mihai Costea, care şi-au ispăşit etapa de supendare.

Mioveni: Cobrea - Crăciun, Iordache, Barbu (Năstăsie '51), Olteanu, Baicu (Voiculeţ '83) - Enache (Coşereanu '80), Ispir, Zuluf - Ionescu, Ayza. Antrenor: Marian Pană.

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Chiricheş, Geraldo, Pârvulescu - Rusescu (Bălan '72), Tănase, Bourceanu, Fl. Costea (Prepeliţă '64) - Tatu (Răduţ '90), Machado. Antrenor: Ilie Stan.

Cartonaşe galbene: Crăciun '35, Ionescu '70, Enache '76 / Tănase '32, Chiricheş '49, Machado '87.

Arbitri: Robert Dumitru (central) - Aurel Oniţa, Valentin Avram (asistenţi) - Cătălin Buşi (rezervă).

Într-un alt meci al etapei, FC Vaslui s-a impus pe final, în minutul 88, la Ploieşti, scor 2-1, după ce a fost condusă la pauză, prin super reuşita lui Buhuşi. Moldovenii au întors rezultatul prin golul lui Wesley, din penalty, în minutul 63, iar bomboana pe colivă a pus-o internaţionalul de tineret Nicuşor Stanciu, printr-o execuţie de excepţie, şut în diagonală, sub bară. Puştiul lui FC Vaslui ar putea reprezenta motiv de război între echipa sa şi Dinamo, ultima acuzându-l de dublă semnătură. Dacă vor avea dreptate într-un final în acest caz, gruparea lui Porumboiu riscă să piardă această întâlnire la masa verde.

Petrolul: Gritti - Străuţ, Melinte, Bikana, Ben Djemia - Mustivar, Negru - Opriţa, Boudjemaa (Fl. Dumitru '69), Buhuşi - Dina (Borza '58, M. Roman '78). Antrenor: Valeriu Răchită.

Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - R. Costin (Stanciu '46), N'Doye - Adailton (Gheorghiu '75), Wesley, Sânmărtean - Temwanjera (Yero Bello '90+1). Antrenor: Augusto Inacio.

Cartonaşe galbene: Negru '58, Străuţ '87 / N'Doye '65, Stanciu '68.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Octavian Şovre, Florin Păunescu (asistenţi) - Iulian Călin (rezervă).

La meci au asistat 1.500 de femei şi copii, cărora le-a fost permis accesul, conform unei hotărâri a Comitetului de Urgenţă al FRF din 8 noiembrie, validată la 17 noiembrie de Comitetul Executiv, potrivit căreia femeile şi copiii sub 14 ani pot asista din tribune la meciurile programate cu porţile închise din România.