2019-12-08 16:03

Universitatea Craiova, ÎNVINSĂ pe finalul meciului de FCSB

|  23:04

FCSB s-a impus în ultimele minute din marele derbi din deplasare cu Universitatea Craiova, scor 1-0, dupa o reusita pe final de partida care i-a apartinut congolezului Juvel Tsoumou, care a debutat in aceasta partida la oaspeti. A fost o partida care a avut loc in cadrul etapei cu numarul 9 din Liga 1, din sezonul competitional 2019/2020.

Prima repriza din Banie a fost una care a inceput intr-un mod echilibrat, e drept cu insistenta ofensiva a gazdelor, impinse de la spate de cei peste 20.000 de fani entuziasti din tribune. FCSB a contrabalansat destul de usor acest forcing si a stiut cum sa faca o posesie constructiva la mijlocul terenului, relatează Ziare.com.

Practic prima mare ocazie de gol a meciului a venit in minutul 31, cand dupa o centrare buna a lui Ivanov de pe flancul stang, Cicaldau a avut o sansa uriasa sa reia decisiv, dar decarul din Banie abia a sters balonul din 10-12 metri.

Si FCSB a avut o sansa mare de gol chiar inainte de pauza, cand Hora, care a primit o pasa luminoasa de la Coman, aflat singur in plin careu, la circa 10-11 metri distanta de poarta, a reluat din voleu extrem de slab, Pigliacelli prinzand balonul usor.

In minutul 19, trebuie amintit ca Victor Piturca a scos al doilea jucator Under 21 de pe teren, e vorba de tanarul Nitu, de 18 ani, in locul sau intrand Cristi Barbut, fost la Poli Timisoara.

La pauza, stelistii au facut o prima schimbare, Pintilii fiind inlocuit cu Popescu.

Mitanul secund a inceput mai in viteza, a avut fara indoiala un ritm mult mai sustinut, Craiova incercand mult mai des sa iasa la joc, sa intre in terenul advers si sa aiba ocazii. Dar tot FCSB a avut prima ocazie prin Coman, care nu a profitat de pasa lui Pantiru si a reluat fantezist alaturi de poarta.

Mihaila in minutul 50 a facut o cursa nebuna pe flancul stang, a depasit in viteza 2-3 jucatori stelisti, a intrat in careu, dar a reluat mult alaturi.

Parea ca meciul se duce lejer inspre o remiza alba, mai ales dupa gesturile facute de banca stelista dupa minutul 85, care indemna prin Vintila si Pintilii la calm si la multa posesie. Dar lovitura de teatru avea sa vina in minutul 88, cand dupa un sut de la distanta al lui Florinel Coman, Pigliacelli a respins gresit in fata, iar Tsoumou, intrat in partea secunda, la debutul la FCSB, a marcat extrem de inspirat pentru o mare victorie a colegilor sai.

1-0 asadar pentru stelisti, care obtin a doua victorie la rand in Liga 1, dupa cea cu Viitorul, scor 2-1. Cu 10 puncte obtinute deja in L1, FCSB urca pe 8, la egalitate cu Sepsi, Dinamo si Sibiul.

Infrangere la debut pentru Victor Piturca, care nu a gasit calea sa strapunga apararea extrem de sigura a oaspetilor, care prin Planici si Cristea au oprit orice incercare ofensiva a lui Ivan si compania.