2020-04-09 04:51

Victorie dramatică pentru Simona Halep în finala de la Dubai

|  20:00

Simona Halep a reușit sâmbătă să câștige cel de-al douăzecelea trofeu din carieră, impunându-se în trei seturi finala de la Dubai disputată împotriva Elenei Rybakina, scor (3-6, 6-3, 7-6).

În urma reușitei, Halep ia 470 de puncte WTA şi 696.860 de dolari pentru această victorie. A fost finala cu numărul 37 din cariera Simonei.

Este prima finală la care Simona Halep a ajuns, după cea de la Wimbledon, când a învins-o pe Serena Williams. Halep şi Rybakina s-au mai întâlnit o singură dată, însă partida s-a încheiat devreme. Se întâmpla la Wuhan, anul trecut, când Simona abandona la scorul de 4-5, în primul set, din cauza unei accidentări.

La capătul finalei de 2 ore și 30 de minute, Halep a recunoscut că se află la capătul puterilor și a felicitat-o pe Rybakina.

„Sunt niște emoții nebune! Trebuie să o felicit pe Elena, a jucat atât de bine astăzi! E tânără, are mulți ani în față pentru a juca tenis. Bravo, felicitări pentru această săptămână! Uneori abia atingeam mingea pe serviciul ei. Nu am renunțat, am luptat din greu, pentru că îmi place să joc aici.