2019-11-18 16:35

AUSTRALIAN OPEN. Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală. Irina Begu nu i-a făcut față lui Eugenie Bouchard

|  15:22

Simona Halep s-a răzbunat pe flamanda Yanina Wickmaier, poziția a 80-a în ierarhia WTA, jucătoare care o învinsese pe româncă în toate duelurile de până acum. În optimile de finală de la Australian Open, constănțeanca a avut ceva probleme în fața adversarei sale doar în primul set, scor 6-4, pentru că în mitanul secund, Simona a făcut spectacol, loviturile sale lăsând asistența cu gura căscată, scor 6-2. Drept dovadă, la un punct senzațional pe final de partidă câștigat de Halep cu un lung de linie, chiar și antrenorul belgiencei a aplaudat lovitura căștigătoare. Din păcate, cealaltă româncă prezentă în această fază a competiției, Irina Begu, a cedat în trei seturi meciul cu canadianca Eugenie Bouchard.

Simona Halep și-a egalat cu această ocazie performanța de anul de la Melbourne Park, atunci când nu a avut replică în fața Dominikăi Cibulkova, din Slovacia, scor 3-6, 0-6. Pentru calificarea în sferturi în acest an la Australian Open, locul 3 mondial a acumulat 430 de puncte WTA şi un cec în valoare de 240.000 de euro. “Sunt mulţumită de nivelul de joc, m-a învins de câteva ori înainte, dar acum cred mi-am luat revanşa. Sunt fericită că am jucat cel mai bun tenis al meu. Cred că mi-am îmbunătăţit mult jocul, am servit mai bine, am fost agresivă, am deschis bine terenul, m-am descurcat foarte bine. Nu sunt aşa de calmă pe teren, dar încerc să rămân concentrată, nu e uşor să pierzi puncte pe care crezi ar fi trebuit să le câştigi, dar încerc să-mi menţin concentrarea şi să fac cel mai bun tenis”, a declarat imediat după meci, la Eurosport, Simona Halep.

Rusoaică în cătare

În sferturile de finală de la Antipozi, Halep își va măsura puterile cu Ekaterina Makarova, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 10, în mod normal cel mai greu adversar întâlnit până acum în Australia. Rusoaica a trecut fără bătăi de cap în sferturi de germana Julia Goerges, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-2. O singură dată în carieră a întâlnit-o Simona pe Makarova, în 2013, când sportiva noastră a învins-o în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, scor 6-1, 7-6 (6). La fel ca și în cazul Simonei, anul 2014 a fost cel mai bun și din cariera Ekaterinei makarova. Rusoaica a jucat semifinale la US Open, sferturi la Wimbledon şi optimi la Australian Open. În vârstă de 26 de ani, Makarova este stângace de fel şi are în palmares două titluri la simplu, la Pattaya City în 2014 şi la Eastbourne în 2010, fiind finalistă la Fes şi Estoril, în 2009. Ea este specialistă mai bună în jocul de dublu, având şase titluri în palmares, dintre care două de Grand Slam, la US Open (2014) şi Roland Garros (2013), de fiecare dată în echipă cu compatrioata ei Elena Vesnina. “O ştiu pe Makarova. Am jucat de câteva ori împotriva ei. Serveşte destul de bine, se mişcă bine, joacă agresiv. Eu am şansa mea. Cred în şansa mea în turul următor. Trebuie să îmi impun jocul, să fiu agresivă şi să servesc bine, ca astăzi. Am avut meciuri bune în prima săptămână şi sunt foarte bucuroasă că voi juca în a doua săptămână, ca anul trecut. Aici am început să joc cel mai bun tenis al meu la nivel de Grand Slam. Înseamnă mult pentru mine. Am mai multă încredere acum, înaintea sferturilor de finală”, a spus Halep despre următoarea sa adversară. În altă ordine de idei, în celălalt meci din sferturile de finală de pe partea de tablou a româncei va juca o altă rusoaica, de data aceasta mult mai celebră, Maria Şarapova, locul 2 WTA, şi canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA.

Parcurs

La ediția din acest an a Australian Open, Simona Halep a trecut, în ordine, în doar două seturi, de italianca Karin Knapp (50 WTA), scor 6-3, 6-2, de Jarmila Gajdosova (Autralia, 62 WTA), scor 6-2, 6-2, de americanca Bethanie Mattek-Sands (258 WTA), scorul 6-4, 7-5, şi ieri, de belgianca Yanina Wickmayer (80 WTA), scor 6-4, 6-2. La rândul său, Makarova, cap de serie numărul 10, și-a câștigat și ea toate meciurile fără să cedeze vreun set: 6-2, 6-2 cu belgianca An-Sophie Mestach (102 WTA), 6-2, 6-4 cu italianca Roberta Vinci (45 WTA), 6-4, 6-4 cu Karolina Pliskova (Cehia 20 WTA) și 6-3, 6-2 cu germana Julia Goerges (73 WTA).

Stop joc

Din păcate, traseul Irina-Camelia Begu la Australian Open a luat sfârșit ieri. Ea a trebui să se recunoască învinsă în optimile de finală de canadianca Eugenie Bouchard, poziția a 7-a WTA şi cap de serie numărul 7. Begu a fost surprinsă de agresivitatea adversarei în setul de debut, și a cedat după doar 29 de minute, 1-6. Al doilea set a fost unul de mare luptă, în care românca a dat totul și s-a impus după încă o oră de joc cu 7-5. Sleită de puteri, Irina nu a mai făcut față tempo-ului în setul decisiv, scor 2-6. A fost cea mai bună performanţă din cariera româncei, care va primi 240 de puncte puncte WTA şi un premiu de 123.500 de euro.

Mergea în optimi

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și cehoaica Lucie Hradecka a fost învinsă cu 6-1, 7-5 de cuplul Chris Guccione (Australia)/Andreja Klepac (Slovenia), duminică, la Melbourne, în runda inaugurală a probei de dublu mixt la turneul Australian Open. Tecău și Hradecka vor împărți 4.000 de dolari australieni pentru participare. Horia Tecău a ieșit învingător în 2012 în proba de dublu mixt la Australian Open (cu Bethanie Mattek-Sands), iar în 2014 a fost învins în finală, alături de Sania Mirza (India). În schimb, Florin Mergea și olandeza Michaella Krajicek s-au calificat în optimile probei, unde îi vor înfrunta pe favoriții numărul trei ai probei, Kristina Mladenovic (Franța) și Daniel Nestor (Canada).