2019-11-17 22:59

Început de coşmar, final de vis. SIMONA trece de Konta şi e în OPTIMI la Madrid Open

|  15:27

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, marţi, scor 7-5, 6-1, pe britanica Johanna Konta, locul 41 WTA, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open.

Halep a început foarte prost meciul, câştigând doar o minge în primele trei ghemuri. Konta s-a desprins la 3-1 şi A fsot momentul în care fostul lider WTA a schimbat apoi tactica şi a câştigat trei ghemuri la rând. La 5-4, Halep a avut două mingi de set, însă britanica le-a anulat, egalând la 5. Halep a câştigat greu ghemul de 6-5, după ce a condus cu 40-15 şi a salvat apoi trei mingi de break. A urmat un alt ghem lung, iar Halep a închis setul la cincea mingea de avută, scor 7-5, după o oră de joc.

Picată psihic, Konta n-a existat în debutul setului secund, iar Simona a făcut 4-0 în doar un sfert de oră, cedând doar două puncte. A fost 6-1 la final, după un meci o oră şi 29 de minute

Halep va evolua în turul următor, în premieră, cu jucătoarea de 20 de ani Viktoria Kuzmova din Slovacia, locul 46 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată la Madrid cu un premiu de 80.620 de euro şi cu 120 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat în 2017 şi 2016 turneul organziat de Ion Ţiriac, iar anul trecut a ajuns în sferturi.