2019-12-15 17:11

Irina Bara, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia

|  16:53

Jucătoarea de tenis Irina Bara, aflată pe locul 246 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia, disputat pe zgură și dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

În meciul din optimile de finală, sportiva în vârstă de 21 de ani a învins-o, scor 6-1, 6-1, pe norvegianca Melanie Stokke (20 de ani, 373 WTA). Partida a durat o oră și patru minute. Irina Bara a servit un as, a comis două duble greșeli, iar la primul serviciu a avut un procentaj de reușită de 83 la sută. Irina a avut 10 șanse de break, dintre care a concretizat șase și a pierdut un game pe propriul serviciu, scrie Mediafax.

În sferturi, Irina Bara va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre Cristina Bucsa (Spania, 787 WTA), sportivă venită din calificări, și Conny Perrin (Elveția, 190 WTA).

Irina Bara participă și în proba de dublu la Valencia și este calificată în sferturi alături de ucraineanca Oleksandra Korashvili. Dublul Bara/Korashvili va evolua, joi, cu perechea Valentini Grammatikopoulou/Yana Sizikova (Grecia/Rusia).