2019-09-15 17:29

Irina Begu pierde în sferturile de finală de la Charleston

|  21:36

Jucătoarea Irina Camelia Begu, locul 34 WTA şi cap de serie numărul 13, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 6-3, de germana Angelique Kerber, locul 2 WTA şi cap de serie număru 1, în sferturile de finală ale turneului Premier de la Charleston, scrie News.ro.

Begu a jucat curajos în unele momente, agresiv, cu serviciu destul de bun şi cu o bine calibrată lovitură de rever. Însă ea a alternat momentele sclipitoare cu atacuri nejustificate şi cu multe greşeli pe lovitura de dreapta.

Prezenţa în sferturi este recompensată la Charleston cu 17.280 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

După acest turneu, Begu şi Kerber se vor alătura echipelor de Fed Cup ale României, respectiv Germaniei pentru întâlnirea de la Cluj-Napoca, programată, la 16 şi 17 aprilie, în barajul pentru Grupa Mondială.