2019-10-21 19:12

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams a câştigat turneul WTA de la Stanford

|  11:28

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, cap de serie numărul unu, a câştigat, duminică, turneul WTA de la Stanford (SUA), după ce a învins-o, cu scorul de 7-6 (1), 6-3, pe Angelique Kerber (Germania), a treia favorită a competiţiei şi poziţia a opta în ierarhia mondială.

Turneul este dotat cu premii în valaore totală de 710.000 de dolari.

Serena Williams, liderul clasamentului WTA, a învins-o, în finală, cu scorul de 7-6 (1), 6-3, pe Angelique Kerber (Germania).

Americanca Serena Williams, în vârstă de 32 de ani, a reuşit al patrulea succes în acest an, după ce s-a mai impus la Brisbane, Miami şi Roma.

Serena Williams va primi pentru succesul de la Stanford 470 de puncte WTA şi un cec în valoare de 120.000 de dolari. De asemenea, Angelique Kerber va încasa 64.000 de dolari şi 305 puncte WTA.

Proba de dublu de la turneul de la Stanford a fost câştigată de perechea spaniolă Carla Suarez Navarro/Garbine Muguruza, cap de serie numărul 3, care a trecut, în finală, cu scorul de 6-2, 4-6, 10-5, de cuplul Paula Kania/Katerina Siniakova (Polonia/Cehia).