2019-12-12 14:02

Madrid, pământ românesc. Simona Halep a ieşit din “comă”. Duel cu Irina Begu în semifinalele turneului din capitala Spaniei

|  18:57

Simona Halep n-a mai suportat să fie ciuca bătăilor în 2016, iar la turneul de la Madrid are cu totul o altă faţă. Mult mai sigură pe ea, atât fizic, cât mai ales psihic, ea a adoptat cu brio un al stil, de a veni mai des la fileu, şi s-a calificat de o manieră entuziasmantă în sferturile de finală, după ce ieri a trecut clar de elvețianca Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-3.

Simona va da piept în această fază a competiţiei cu prietena şi colega de echipă din Fed Cup, Irina Begu, cea care a depăşit-o greu pe americanca Christina McHale, scor 6-7 (6), 6-4, 6-4. După închiderea ediţiei, alte două jucătoare de tenis din România au luptat pentru un loc în sferturi la turneul dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, Sorana Cîrstea şi Patricia Ţig.

Simona Halep (7 WTA) s-a impus fără drept de apel, după o oră și 12 minute, în fața lui Bacsinszky (15 WTA), adversară în faţa căreia cedase la sfârșitul lunii martie, în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-2, în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Miami. Halep și-a asigurat totodată și un cec de 114.560 euro și 215 puncte WTA. La rândul ei, Irina a avut serios de tras pentru accederea în sferturi. A fost nevoie de două ore şi 37 de minute, pentru a depăşi o sportivă clasată pe locul 59 în lume. În primul set, Begu şi McHale au mers cap la cap, însă în tie-break românca a ratat o minge de set, la scorul de 6-5. Chiar dacă a fost condusă cu 2-0 în setul doi, Irina şi-a revenit la timp şi a reușit să întoarcă scorul, 4-3, impunându-se la final cu 6-4. În setul decisiv, Begu a condus cu 3-1, a fost egalată la 3, dar a făcut imediat break şi a câştigat cu 6-4.

Astfel, România va avea sigur o reprezentantă în penultimul act la Mutua Open de Madrid, acolo unde Halep a mai disputat o finală, în 2014, pierdută în faţa Mariei Şarapova. Va fi cel de-a patra întâlnire între Simona Halep şi Irina Begu, prima impunându-se de fiecare dată până acum. În ultimii patru ani, cele două sportive nu s-au aflat faţă în faţă. Primele două partide au avut loc în turnee ITF organizate la Bucureşti, în 2007 şi 2008. Unica întâlnire care a contat cu adevărat în circuitul WTA s-a consumat în 2012, la Hobart, atunci când Simona a câştigat în două seturi.

Azarenka şi Kvitova, out de la Madrid

Simona Halep a rămas principala favorită la turneul de la Madrid patronat de Ion Ţiriac. După ce bielorusa Viktoria Azarenka a abandonat înaintea meciului din optimi cu Louisa Chiricho, şi Petra Kvitova, deţinătoarea en-titre a trofeului, a fost trimisă acasă de australianca de naţionalitate rusă Daria Gavrilova, scor 3-6, 4-6. Eşecul Kvitovei ar putea fi speculat de Simona, care are astfel mari şanse să revină pe locul 6 în clasamentul WTA dacă va câştiga competiţia.