2019-09-19 16:06

Patricia Țig, în optimile de finală ale BRD Bucharest Open

|  21:38

Patricia Țig (locul 99 în clasamentul mondial) a câștigat, marți, meciul cu Ioana Mincă (fără clasament WTA), scor 7-6 (5), 6-3, în primul tur al turneului BRD Bucharest Open, disputat pe zgură și dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Meciul a durat o oră și 58 de minute și a fost extrem de echilibrată, contrar așteptărilor. Ioana Mincă, în vârstă de 17 ani, a jucat destul de bine la primul ei meci într-un turneu WTA. Mincă a primit o invitație din partea organizatorilor pentru a evolua direct pe tabloul principal la BRD Bucharest Open, potrivit Mediafax.

Ambele jucătoare au avut probleme la serviciu (câte nouă duble greșeli comise de către fiecare) și au oferit multe șanse de break. În primul set al confruntării, Mincă a avut break în față, a avut mingi de set la 6-5 și a condus cu 3-0 și 4-2 în tiebreak, dar a pierdut. Junioarea a început cu break setul doi, dar diferența de experiență în favoarea lui Țig s-a văzut pe final.

Pentru accederea în optimile turneului de la București, Patricia Țig și-a asigurat 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 3.310 de dolari.

În turul următor al competiției WTA International, Țig (21 de ani) o va întâlni pe învingătoarea din partida Anastasija Sevastova (Letonia, locul 66 WTA) - Elena Gabriela Ruse (România, poziția 321 WTA).