2019-08-25 18:42

PERFORMANȚĂ: Patricia Țig e în FINALA BRD Bucharest Open

|  20:08

Parcursul de vis al Patriciei Țig continuă la BRD Bucharest Open. Venită din calificări și fără clasare WTA, românca va evolua pentru câștigarea trofeului, după ce a învins-o clar pe Laura Siegemund (Germania, 77 WTA, favorită 6), scor 6-3, 6-1.

Meciul a durat o oră și 27 de minute. Cele două jucătoare se mai întâlniseră de două ori în trecut, ambele meciuri având loc în 2016. Victoria i-a revenit de fiecare dată Laurei Siegemund: 4-6, 6-3, 6-3 în primul tur la Charleston și 3-6, 6-3, 6-2 în primul tur la US Open.

Pentru titlu, Patricia se va duela cu învingătoarea partidei dintre Martina Di Giuseppe (Italia, 211 WTA) și Elena Rybakina (Kazakhstan, 106 WTA).

Patricia Maria Ţig are un parcurs impresionant la BRD Bucharest Open. Ea a ajuns pe tabloul principal după trei victorii în calificări (6-4, 6-4 cu Georgeta Simion, 5-7, 6-1, 6-1 cu Marina Melnikova, 6-3, 6-2 cu Isabella Shinikova). Împotriva Annei Bondar (Ungaria, 193 WTA), Ţig a obținut prima victorie pe un tablou principal la un turneu WTA după doi ani de zile. În optimi, românca a eliminat-o pe letona Anastasija Sevastova (11 WTA), cap de serie numărul 1 și deținătoarea trofeului, scor 6-2, 7-5, în sferturi a trecut de Kristyna Pliskova (Cehia, 92 WTA), iar în semifinale de Laura Siegemund (Germania, 77 WTA)

Patricia se află la a doua prezență într-o finală de turneu WTA, după Baku 2015.