2019-10-21 19:20

Petra Kvitova, jucătoarea cehă de tenis, a câştigat turneul de la New Haven

|  11:12

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova a câștigat turneul WTA de la New Haven (SUA), după ce a învins-o în finală pe sportiva din Slovacia Magdalena Rybarikova, cu scorul de 6-4, 6-2.

Petra Kvitova, în vârstă de 24 ani, numărul 4 mondial, se anunță a fi una dintre favoritele turneului US Open (25 august — 8 septembrie), unde speră să-și treacă în palmares al doilea titlu de Grand Slam al anului, după cel cucerit la Wimbledon.

Magdalena Rybarikova (25 ani, locul 68 WTA) a reuşit să o elimine în turul 2 pe deținătoarea trofeului, românca Simona Halep, cea care a învins-o pe Petra Kvitova în finala disputată anul trecut la New Haven (6-2, 6-2).

Turneul de la New Haven este dotat cu premii în valoare totală de 710.000 dolari.