2020-08-11 16:45

Românca Patricia Maria Țig, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul

|  10:53

Românca Patricia Maria Țig (22 ani) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul, după ce a trecut de de belgianca Kirsten Flipkens, a șasea favorită, cu scorul de 6-4, 6-4, transmite Agerpres.

Competiţia este dotată cu premii în valoare totală de 226.750 dolari.

Patricia Țig (135 WTA) a avut nevoie de o oră și 33 de minute de joc pentru a câştiga partida.

În urma acestei victorii, românca şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari și 60 de puncte WTA. În sferturile turneului de la Seul, Patricia Ţig va juca împotriva învingătoarei dintre Kristina Mladenovic (Franța/N. 4) și Sara Sorribes Tormo (Spania).