2019-10-24 08:35

Se prefigurează duelul cu Serena. Simona Halep a trecut lejer de Ekaterina Makarova la Indian Wells

|  19:18

Simona Halep merge brici la Indian Wells, după un început de an în care a rămas datoare. Actualul număr cinci mondial s-a calificat în optimile competiţiei de categorie Premier Mandatory, dotată cu premii totale în valoare de peste 6,2 milioane de dolari. Simona a învins-o în două seturi şi doar în 65 de minute, scor 6-2, 6-4, pe Ekaterina Makarova, locul 32 WTA.

Meciul contra rusoaicei n-a avut practic istoric. Constănţeanca a controlat tactic primul set, cedând doar game-uri. În setul doi, sportiva noastră a început perfect şi a condus cu 2-0, a fost egalată la doi, apoi fiecare şi-a câştigat serviciul. La 5-4 pentru Simona, aceasta a cerut surprinzător intervenţia antrenorului Darren Cahill. A fost de bun augur, pentru că Halep a închis meciul pe serviciul adversarei, scor 6-4. "A fost un meci greu, iar vântul a reprezentat o mare problemă, dar sunt fericită că am câștigat. Am jucat însă ceva mai inteligent, cred. Am știut cum să mă adaptez la vânt, în condițiile în care într-o parte a terenului trebuia să lovesc ceva mai puternic, iar în cealaltă cu mai mult efect. Mi-am ajustat foarte bine jocul astăzi și sunt foarte fericită că am reușit", a declarat Halep, care a continuat: “Nu mă gândesc la apărarea titlului. Sunt însă foarte bucuroasă că am revenit pe terenul central, unde am trăit momente cu adevărat minunate anul trecut și cred că aici îmi pot recăpăta încrederea și jocul meu".

Urmează la rând Barbora Strycova

În turul următor, deținătoarea trofeului o va avea ca adversară pe cehoaica Barbora Strycova, locul 37 WTA, jucătoare pe care Halep a învins-o în ultima confruntare directă, care a avut loc în 2014, la Openul de la Beijing (6-1, 6-4). Disputa are loc în această noapte. Învingătoarea meciului urmează să dea piept cu liderul ierarhiei feminine, Serena Williams, pentru că este greu de crezut că americanca va avea probleme în faţa Katerynei Bondarenko. Strycova este o oponentă de luat în seamă, sportiva din Cehia calificându-se în optimi în dauna niponei Kurumi Nara, scor 3-6, 6-1, 6-2. Spre deosebire de Simona, Barbora are parte de un început de an favorabil, cu zece victoriii şi şase eşecuri. Ea a bifat o peformanţă notabilă în 2016, ultimul act la Dubai, dar şi optimi de finală la Australian Open, printre victimele sale la turneul de la Antipozi numărându-se mult mai valoroasa Garbine Muguruza. Ca să glumim puţin, Simona Halep are şi o revanşă de luat în faţa Barborei, ultima făcând parte din echipa de Fed Cup a Cehiei, care a învins în această primăvară formaţia României în Grupa Mondială. Strycova, în pereche cu Pliskova, a adus punctul decisiv în faţa neexperimentatului cuplu Andreea Mitu – Raluca Olaru.