2019-08-17 16:29

Serena Williams este campioana de la Wimbledon

|  20:39

Serena WIlliams (SUA, 1 WTA) a învins-o pe Angelique Kerber (Germania, 4 WTA) în finala turneului de Grand Slam de la Wimbledon, scor final 7-5, 6-3 și a egalat recordul lui Steffi Graf în ceea ce privește numărul trofeelor de Grand Slam cucerite în carieră, 22 la număr.

Ultimul act de la All England Club a durat o oră și 23 de minute, iar Serena a fost jucătoarea care a dictat ritmul jocului și nu i-a cedat niciun break lui Angelique Kerber, jucătoare care o învinsese în finala de la Australian Open (6-4, 3-6, 6-4), scrie Mediafax.

Serena a câștigat primul act, scor 7-5, după ce a fructificat a doua minge de set a partidei. Williams a avut nevoie de 47 de minute pentru a-și adjudeca primul set, liderul mondial servind impecabil. Kerber nu și-a creat nicio minge de break, singurul game pe serviciul advers fiind reușit de favorita principală.

În manșa secundă, meciul a fost echilibrat până la 4-3, când Serena Williams a fost mult mai agresivă la retur și a câștigat pe serviciul advers. Sportiva din Statele Unite a închis apoi meciul în favoarea sa, scor 7-5, 6-3.

Astfel, Serena Williams o egalează pe Steffi Graf la numărul de titluri de Grand Slam (22), nemțoaica deținând până sâmbătă recordul absolut în Era Open. Totodată, americanca de 34 de ani a triumfat pentru a 7-a oară în carieră la Wimbledon, după ce s-a mai impus și în anii 2002, 2003, 2009, 2010, 2012 și 2015.

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2016-07-09

ILIE NĂSTASE (GENERAL)
10 Iul 2016

ESTE ADEVĂRAT CĂ GORILOIUL ĂSTA, DE SEX ”FLUCTUANT”, SE INTERNEAZĂ ÎN SPITAL PT. OPERAȚIE URGENTĂ LA PROSTATĂ?

MAI VECHI...

Simona nu e Nadia. Dar... Simona Halep a realizat o performanță extraordinară în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam US Open. A destabilizat-o pe uriașa Serena Williams, a făcut-o să se supra-capaciteze pentru a câștiga meciul, în condițiile în care afro-americanca părea la începutul acestuia un tăvălug de neoprit. A reușit să returneze excelent serviciile, lansate ca dintr-un tun de brandul Serenei, a fost cât pe ce să echilibreze situația în primul set, ratând de puțin un al doilea break (primul fiind și cel dintâi game pierdut pe serviciul său, în acest turneu, de numărul 1 mondial), apoi a reușit să reziste asaltului de la începutul setului doi, întorcând lucrurile în favoarea sa și câștigându-l, pentru a cădea moral (nu de tot, dar suficient pentru a face diferența) după ce n-a reușit să fructifice două mingi consecutive de break în debutul setului decisiv