2019-11-12 16:15

Simona a ABANDONAT în sferturi la Rogers Cup

|  09:32

Simona Halep, locul 4 mondial, a abandonat meciul cu Marie Bouzkova (Cehia, 91 WTA), din sferturi de la Rogers Cup, din cauza problemelor medicale.

Halep a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng, aşa cum s-a întâmplat şi la partida precedentă, cu rusoaica Svetlana Kuzneţova. Din păcate, de data aceasta ea nu a mai putut continua jocul, astfel că nu îşi mai poate apăra trofeul câştigat anul trecut.

După 20 de minute, Halep era condusă cu 4-0 în primul set, însă a tras de ea şi a reuşit ca să egaleze, dar a pierdut setul cu 4-6, după 46 de minute. Ulterior, Simo a decis să se retragă, după ce a cerut intervenţia medicului, ea acuzând dureri puternice la un tendon.

“Îmi pare rău că nu am putut termina meciul în această seară, dar vreau să le mulţumesc incredibililor fani din Toronto pentru că au venit – v-am auzit! Vă mulţumesc pentru o săptămână fantastică, Rogers Cup”, a scris Simona pe Facebook.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală, Halep a primit 60.455 de dolari şi 190 de puncte.

Direct în turul 2 la Cincinnati

Simona Halep va juca direct în turul doi la Cincinnati, cu învingătoarea din meciul dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova şi saniola Carla Suarez Navarro. Halep a jucat de trei ori finala la Cincinatti şi a pierdut de fiecare dată.

Bianca Andreescu a demolat-o pe Karolina Pliskova

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a acces la rândul ei în penultimul act la Toronto, învingând-o în trei seturi, 6-0, 2-6, 6-4, pe cehoaica Karolina Pliskova, favorita numărul 3.

Andreescu se va lupta pentru un loc în finală cu americanca Sofia Kenin, care a dispus în două seturi, 7-6 (7/2), 6-4, de ucraineanca Elina Svitolina, cap de serie numărul 6.