2019-09-21 12:08

Simona Halep a cedat categoric revanşa cu Shuai Zhang. A pierdut lamentabil, dar a câştigat un loc în ierarhia WTA

|  19:01

Simona Halep a cedat ruşinos în optimile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii de 5.424.394 dolari. Românca avea de luat o revanşă în faţa sportivei gazdă Shuai Zhang (36 WTA), după eşecul de la Austrialian Open, însă asiatica nu i-a dat nici o şansă, 6-0, 6-3, în doar 59 de minute.

Constănţeanca a fost de nerecunoscut în primul set, cedând fără drept de apel la zero. Şi-a revenit în debutul setului secund, când a condus cu 3-1, câştigând un ghem pe serviciul adversarei. Şi-a pierdut din păcate imediat serviciul, iar de acolo s-a “tăiat” definitiv. 3-3, break Zhang, 4-3, iar chinezoaica a închis setul şi meciul, 6-3. În urma acestui rezultat, bilanţul întâlnirilor directe dintre cele două sportive a devenit 2-1 în favoarea lui Zhang, care a bifat ambele victorii în acest an. În sferturile de finală, Shuai Zhang va juca cu Johanna Konta (11 WTA), care a trecut în optimile de finală de Karolina Pliskova, scor 6-1, 3-6, 7-6. Pentru parcursul de la Beijing, Simona Halep, care şi-a asigurat 120 de puncte WTA şi un cec în valoare de 62.768 de dolari, va mai participa doar la o competiţie în acest an, Turneul Campioanelor de la Singapore, de la finalul acestei luni.

Revine pe patru

Şi totuşi Halep are parte şi de o veste bună. De luni ea va avansa un loc în clasamentul WTA, până pe 4. Simona a profitat de eşecurile a două rivale din clasamentul WTA, Garbine Muguruza (4 WTA) şi Karolina Pliskova (6 WTA). Românca o va devansa pe Muguruza în clasamentul oficial care va fi dat publicităţii la începutul săptămânii viitoare, ea acumulând 5.097 de puncte după ce s-a calificat în optimile de la China Open. Campioana en-titre Garbine Muguruza va rămâne cu doar 4.366 de puncte ca urmare a eşecului suferit în optimi (1-6, 4-6 cu Kvitova) şi nu va fi depăşită doar de Simona, ci şi de Karolina Pliskova (4.450 de puncte). Jucătoarea antrenată de Darren Cahill s-a clasat ultima dată pe locul 4 în ierarhia mondială la jumătatea lunii august.