2019-07-23 22:56

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami. Românca va juca cu Serena Williams

|  07:09

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului Miami Open. În această fază a competiţiei, românca o va întâlni pe Serena Williams, numărul 1 mondial.

Partida dintre Simona Halep şi Sloane Stephens a durat o oră şi 15 minute.

Serviciul Simonei Halep a "intrat" în acest meci, a avut efect şi mingea a fost bine poziţionată. Cu o proporţie de reuşită de 75 la sută, Simona a etalat, probabil, cel mai bun serviciu din acest an, înregistrând performanţa de a nu comite nicio dublă greşeală.

Calificarea în semifinale este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Simona Halep a declarat, la finalul meciului cu Stephens, că nu am nimic de pierdut în meciul cu Serena Williams

"Am jucat repede cu Stephens, am făcut cel mai bun tenis al meu, a revenit spectaculos, a schimbat tactita, am pierdut încrederea, dar mă bucur că am câştigat. Nu am nimic de pierdut cu Serena, e numărul 1 mondial, voi da totul, voi veni pe teren şi voi crede în şansa mea. A fost un meci bun la Singapore, mâine este un nou meci şi cred că pot câştiga din nou cu ea", a precizat Simona Halep.

Serena Williams (SUA) a învins-o pe Sabine Lisicki (Germania), locul 21 WTA şi cap de serie numărul 27, cu scorul 7-6 (4), 1-6, 6-3, în sferturile de finală ale turneului de la Miami.

Simona Halep şi Serena Williams s-au întâlnit ultima dată, în octombrie 2014, în finala Turneului Campioanelor, românca fiind învinsă, cu scorul de 6-3, 6-0. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit şi în Grupa Roşie a competiţiei, când românca a câştigat cu 6-0, 6-2.

Meciul Simona Halep – Serena Williams este programat, vineri, de la ora 04.00.

În cealaltă semifinală a turneului de la Miami, vor juca, joi, de la ora 20.00, Andrea Petkovic (Germania), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9, şi Carla Suarez Navarro (Spania), locul 12 WTA şi cap de serie numărul 12.