2019-10-17 18:23

Simona Halep şi-a aflat adversara din turul trei al Grand Slam-ului US Open

|  07:50

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, va juca în turul al treilea al turneului de la US Open împotriva americancei Shelby Rogers, locul 154 WTA, venită din calificări.

Rogers a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-4, pe japoneza Kurumi Nara, locul 82 WTA, în turul doi al competiţiei.

Americanca şi Simona Halep nu s-au mai întâlnit niciodată până în prezent.

Românca Simona Halep a trecut, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, de ucraineanca Katerina Bondarenko, poziţia 104 WTA, sportivă venită din calificări.

Simona Halep a declarat, joi, după ce a învins-o pe Bondarenko, că nu a jucat cel mai bun tenis al ei, dar a fost suficient ca să câştige.

"Ea a jucat foarte bine, a luptat extraordinar. Mi-a fost greu să închid meciul, dar mă bucur că am putut termina în două seturi. Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar a fost suficient să câştig. Mai am de jucat dublu mixt astăzi, pentru mine a fost întotdeauna dublul un bun antrenament", a afirmat Simona Halep, potrivit Mediafax.