2019-11-12 11:20

Simona Halep – Sloane Stephens, miercuri, în sferturi la Miami

|  18:16

Simona Halep îşi continuă traseul de metronom şi la turneul de la Miami. Locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o greu, scor 6-3, 7-5, pe Flavia Pennetta din Italia, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 15, calificându-se în sferturile de finală ale competiţiei de categorie Premier Mandatory. Acolo unde va da piept miercuri cu americanca Sloane Stephens, locul 45 WTA, care a eliminat-o cu 6-4, 7-6 (5), pe elveţianca Belinda Bencic.

“Mă aştept la un meci greu. Este tânără şi are foarte multă putere în corp. Am şansa mea şi cu siguranţă voi lupta pentru ea. Meciul este deschis. Chiar dacă nu am câştigat pe hard împotriva ei, am încredere în mine, una care este foarte ridicată în acest moment. Am câştigat meciuri importante şi grele”, spune Halep.

zoom
Scorul întâlnirilor directe între Halep şi “mini Serena” Stephens este egal, 2-2, românca impunându-se în ultimul meci, cu scorul de 6-4, 6-3, în optimile de finală ale French Open, ediţia 2014. Americanca nu a cedat nici un set la Miami - Turul 1: 6-1, 6-3 cu Wickmayer (turul 1), 6-4, 6-2 cu Keys (turul 2), 6-4, 6-4 cu Larsson (turul 3) şi 6-4, 7-6 cu Bencic (optimi). În cazul în care va trece de Stephens, românca o va întâlni cel mai probabil pe serena Williams, cea care va juca în sferturi cu Sabine Lisicki.