2019-06-20 18:51

Sorana, CALIFICARE cu mari emoții în fața unei puștoaice. Cu cine joacă în turul 2 la Roland Garros

|  16:58

Sorana Cîrstea, locul 84 WTA, s-a calificat cu mari emoții în turul al doilea al French Open. Românca a învins-o, luni, scor 5-7, 6-4, 7-5, pe slovena de 18 ani Kaja Juvan, locul 131 mondial, admisă pe tabloul principal din postura de lucky-loser, principal după ce Petra Kvitova, locul 6 WTA, a anunţat că nu va putea participa la turneul de la Roland Garros din cauza unei accidentări la antebraţul stâng.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 5-5, când Juvan a reuşit break-ul şi a câştigat apoi setul, cu 7-5, după 47 de minute de joc. În setul doi, sportiva slovacă a avut 4-2, după un break în ghemul al treilea, dar apoi a cedat fără drept de apel toate game-urile din set astfel că Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-4, după o oră şi 21 de minute.

Înaintea setului al treilea, Juvan a solicitat intervenția medicului, acuzând o accidentare la coapsa stângă. Orana a început ca din tun, a condus cu 2-0 în decisiv, după un break în ghemul al doilea, apoi a avut o cădere inexplicabilă, iar Juvan a avut 5-4 și a servit pentru meci, dar Cîrstea reuşit să egaleze cu un break izbăvitor. Experiența sportivei noastre și-a spus cuvântul, și s-a impus cu 7-5, după două ore şi 24 de minute.

Pentru calificarea în turul al doiela, Sorana Cîrstea va primi un cec de 87.000 de euro şi puncte 70 WTA.

În faza următoare, sportiva română va da piept cu învingătoarea dintre Aliona Bolsova (Spania), locul 137 WTA, venită din calificări, şi Vera Zvonareva (Rusia), locul 78 WTA.