2019-08-25 18:43

SORANA nu se regăsește. EȘEC UMILITOR cu locul 228 mondial

|  15:22

Sorana Cîrstea, locul 96 mondial, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de la Jurmala (Letonia), cu premii de 250.000 de dolari. Sorana a fost învinsă net de rusoaica Valentina Ivanhenko, locul 228 mondial, venită din calificări, scor 6-0, 6-4.

Cîrstea, care săptămâna trecută ceda tot în primul tur la Bucureşti în faţa altei jucătoare din afara Top 200, Jaqueline Cristian (210 WTA), a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă în circuitul WTA.

Acum, Cîrstea a fost învinsă după o oră şi 28 de minute de joc, de o adversară cu patru ani mai tânără, locul 228 în lume, și care “deține” cea mai bună clasare locul 167, ocupat în urmă cu un an.

Sorana a fost umilită în primul set, cedat la zero, în care a reuşit doar 12 puncte, doar 4 pe propriul serviciu, în 23 de minute.

Cîrstea a început bine actul secund, cu break, dar apoi Ivahnenko, venită din calificări, s-a desprins la 3-1. Românca a reuşit egalarea (3-3), apoi fiecare şi-a făcut serviciul, 4-4, rusoaica a preluat conducerea cu 5-4 şi a încheiat cu break. Cîrstea va primi un cec de 1.694 de euro şi un punct WTA.

Sorana Cîrstea câştigase clar primul său duel cu Ivahnenko, în 2016, în primul tur la Mallorca, pe iarbă, cu 6-3, 6-0.

În turul doi, Ivanhenko va evolua contra alte românce, Irina Bara, locul 213 WTA. Românca s-a impus în ambele confruntări directe, în 2017 în sferturi la Bastad (25.000 dolari), când rusoaica a abandonat la 6-1, 1-0, şi în 2018 în primul tur la Biarritz (80.000 dolari), cu 6-4, 6-4.