2019-11-19 08:11

TURNEUL CAMPIOANELOR. Simona Halep – Serena Williams în meciul 2 din Grupa Roşie, miercuri ora 11.00, pe DigiSport şi DolceSport

|  19:32

Simona Halep a avut parte de un început în forţă la Turneul Campionilor, umilind-o pe Eugenie Bouchard, scor 6-2, 6-3. Astăzi însă, românca dă piept cu numărul 1 mondial, Serena Williams, adversară de un cu totul alt calibru, pe care nu a putut-o învinge niciodată în cele trei dispute de până acum. Meciul va începe la ora 11.00 şi va fi transmis în direct la DigiSport şi DolceSport.

Cele două sportive s-au întâlnit pentru prima dată în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. La acea vreme, Simona nu era cunoscută aproape deloc, iar setul luat americancei reprezenta un mare succes pentru ea. Următoarele două partide au avut loc anul trecut. În semifinale la Roma, Serena a învins fără drept de apel, scor 6-3, 6-0, iar în sferturile de finală de la Cincinnati, tenismena din Statele Unite s-a impus la fel de clar, scor 6-0, 6-4.

“Urmează ziua cea mare. Cred că o aşteaptă toţi românii. Sper să joc la fel ca în meciul cu Bouchard, poate chiar mai bine. Este o provocare mare pentru mine să joc împotriva Serenei. Voi încerca să mă bucur de meciul contra ei, pentru că nu am jucat în acest an. Este cea mai bună jucătoare din lume. Nu am nimic de pierdut şi voi lupta pentru fiecare punct”, a spus Simona Halep.

Adevăr sau diversiune?

zoom
Serena Williams a vorbit ieri despre accidentarea care nu îi dă pace. Americanca a acuzat dureri în timpul turneului de la Beijing, din cauza căreia s-a şi retras, la fel ca şi Simona Halep. “Am simţit o durere la genunchi, dar comparativ cu ce a fost la Beijing mă simt mult mai bine. Acum, nu se pune problema să mă mai retrag”, a declarat Serena Williams

Calcule

Victoria Simonei Halep în faţa canadiencei Eugenie Bouchard este cu atât mai importantă cu cât ar putea fi suficientă pentru ca românca noastră să meargă în semifinale. Mai ales că succesul a venit fără set pierdut, pentru că, la o eventuală egalitate de victorii la final, va prima set-average-ul. Dacă şi aici va persista egalitatea, se va recurge la game-average. Calculele hârtiei spun că Serena va câştiga toate duelurile din grupă, iar în aceste condiţii meciul Halep – Ivanovic va deveni decisiv pentru calificarea în penultimul act al competiţiei din Singapore.

S-au jucat meciurile

Serena Williams – Ana Ivanovic 6-4

Simona Halep – Eugenie Bouchard 6-2, 6-3

Azi se mai dispută

Eugenie Bouchard – Ana Ivanovic, ora 14.30

Simona e cotată de pariori cu a 4-a şansă la câştigarea turneului

Serena Williams este de departe favorita caselor de pariuri la câştigarea Turneului Campioanelor. Liderul clasamentului WTA are cota 2.10 pentru a se impune pentru a treia dată consecutiv în ultimul turneu mare al anului. Simona este a patra în versiunea pariorilor, cu o cotă de 10.00. Pe locul doi şi trei sunt Petra Kvitova, cotă 4.50, şi Maria Şarapova, cotă 5.50.