2019-11-15 21:01

Turneul Campioanelor: Simona Halep, VICTORIE splendidă în fața Biancăi Andreescu

|  17:34

Simona Halep a invins-o pe Bianca Andreescu intr-un meci din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor.

Tenismena romana s-a impus in trei seturi, dupa ce in setul secund a salvat o minge de meci a adolescentei de origine romana.

A fost 3-6, 7-6 (6), 6-3 in favoarea Simonei, dupa o partida care a durat doua ore si 35 de minute.

Victoria cu Bianca Andreescu ii aduce Simonei Halep si un salt in clasamentul WTA.

Cu cele 250 de puncte primite pentru succesul de luni, tenismena noastra a depasit-o in ierarhia intocmita de Asociatia de Tenis Feminin chiar pe sportiva de origine romana.

Simona a urcat pe locul 4, cu 5.212 puncte, in timp ce Bianca Andreescu, ajunsa la 5.096 puncte, a coborat pe locul 5.